Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Koleje w Polsce. Komisja zbada, jak dwa pociągi znalazły się na jednym torze

0
Podziel się:

Pociąg PKP Iintercity przejechał sygnał stój i znalazł się na torze, którym jechał z naprzeciwka inny pociąg pasażerski.

Koleje w Polsce. Komisja zbada, jak dwa pociągi znalazły się na jednym torze
(Stanislaw Kowalczuk/East News)

Specjalna komisja wyjaśnia, w jaki sposób w Gutkowie na jednym torze znalazły się jadące z naprzeciwka dwa pociągi relacji Katowice - Gdynia i Elbląg - Olsztyn. W pociągach, które zatrzymały się w odległości 100 m było ponad 200 osób. Nikomu nic się nie stało.

Według rzecznika olsztyńskiej policji Krzysztofa Wasyńczuka maszyniści i kierownicy obu pociągów byli trzeźwi.

Jak podał Maciej Dutkiewicz z wydziału prasowego PKP PLK, _ to pociąg PKP IC "Pojezierze" relacji Katowice - Gdynia w środę o godzinie 19:16 po wyjeździe ze stacji Gutkowo przejechał sygnał "stój" _. Tym samym znalazł się na torze, którym jechał z naprzeciwka inny pociąg pasażerski.

_ - Nie doszło do zagrożenia pasażerów i pracowników - osoby zarządzające ruchem kolejowym oraz maszynista, który zorientował się, że wjechał na niewłaściwy tor, zadziałali zgodnie z procedurami przygotowanymi na takie zdarzenie. Skład wyjeżdżał ze stacji z niewielką prędkością. Jadący z przeciwnej strony skład przewozów regionalnych zatrzymał się zgodnie z sygnałem przed semaforem wjazdowym, który oddzielał oba pociągi _ - wyjaśnił Dutkiewicz. Dodał, że sprawę bada specjalna komisja.

_ - Pasażerowie pociągu byli informowani o nieplanowym postoju. Otrzymali napoje. Wprowadzono zastępczą komunikację autobusową do Tczewa i do Gdyni _ - podkreślił Dutkiewicz.

_ - Prokuratura rejonowa Olsztyn-Północ podejmie jeszcze dzisiaj decyzję o wszczęciu postępowania w sprawie środowego zdarzenia na stacji Gutkowo. Teraz prokuratorzy sprawdzają, czy rzeczywiście istniało bezpośrednie niebezpieczeństwo, że dojdzie tam do katastrofy w ruchu kolejowym, czyli zderzenia się pociągów relacji Elbląg-Olsztyn i Katowice-Gdynia _ - poinformował rzecznik prokuratury okręgowej w Olsztynie Zbigniew Czerwiński.

Podkreślił, że jeszcze w środę na miejscu prokurator i pracująca pod jego nadzorem policja prowadziła czynności dochodzeniowe.

_ - Są to działania, jakie podejmuje się jeszcze przed wszczęciem śledztwa, po to, by zebrać jak najwięcej dowodów dotyczących zdarzenia. W tym przypadku dokonano oględzin, przesłuchano świadków, zabezpieczono nagrania z urządzenia rejestrującego przebieg jazdy pociągu z Katowic do Gdyni. Na tej podstawie prokuratura podejmie wkrótce decyzję dotyczącą zdarzenia na stacji Gutkowo _ - dodał prokurator.

Czytaj więcej w Money.pl
Ciężki stan rannych w katastrofie kolejowej Trzy wagony pasażerskie wypadły z szyn i wiszą nad przepaścią. Przyczyną zdarzenia było osunięcie ziemi z powodu ulewnych opadów.
Torpol zlecił Pozbudowi prace za ponad 100 milionów złotych Termin realizacji zlecenia przez Pozbud został ustalony na 20 września 2015 roku.
Wskazali winnych katastrofy kolejowej Kanadyjskie ministerstwo transportu nie zadbało o naprawienie zaobserwowanych nieprawidłowości w zbankrutowanej obecnie spółce Montreal, Maine and Atlantic Railway.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)