Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kogo przesłuchają prokuratorzy z Rosji?

0
Podziel się

Trzech prokuratorów rosyjskiego Komitetu Śledczego przyjedzie jutro do Polski.

Kogo przesłuchają prokuratorzy z Rosji?
(PAP/Wojciech Pacewicz)
bEgXpPQl

Trzech prokuratorów rosyjskiego Komitetu Śledczego przyjedzie jutro do Polski. Będą brać udział w przesłuchaniach świadków w śledztwie dot. katastrofy smoleńskiej, będą też mogli zadawać im pytania - poinformowała PAP w piątek Naczelna Prokuratura Wojskowa.

O umożliwienie udziału swoich prokuratorów w przesłuchaniach świadków na terenie Polski rosyjska prokuratura poprosiła w wysłanym w ostatnim czasie wniosku o pomoc prawną. Chodzi m.in. o przesłuchania osób cywilnych i wojskowych odpowiedzialnych za organizację lotu z 10 kwietnia 2010 r., a także za przygotowanie samolotu i załogi, jak również za start maszyny z Warszawy.

_ - Świadkowie nie zostali wskazani z imienia i nazwiska, a jedynie określono stanowiska lub obowiązki jakie pełnili w dniu 10 kwietnia 2010 r.; wyszczególniono również zakres zagadnień merytorycznych, o które rosyjscy prokuratorzy w toku przesłuchań będą chcieli ich zapytać _ - powiedział PAP prok. Marcin Maksjan z NPW, mówiąc o rosyjskim wniosku.

bEgXpPQn

Rosyjski wniosek w sprawie udziału prokuratorów Komitetu Śledczego w przesłuchaniach świadków w Polsce na potrzeby rosyjskiego śledztwa formalnie wpłynął do prokuratury wojskowej tydzień temu.

NPW na razie nie ujawnia ostatecznej liczby i listy świadków.

Na ten temat już wcześniej prowadzone były ustalenia między stroną polską i rosyjską. O przyjeździe prokuratorów NPW informowała już na początku kwietnia.

- _ Na zasadzie wzajemności, tak jak nasi prokuratorzy uczestniczyli w lutym w czynnościach rosyjskich śledczych, tak prokuratorzy Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej w drugiej połowie kwietnia przyjadą do Polski _ - mówił wtedy naczelny prokurator wojskowy gen. Krzysztof Parulski.

bEgXpPQt

Tydzień temu rzecznik Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej Władimir Markin informował, że _ śledczy Komitetu Śledczego Rosji przy udziale polskich prokuratorów planują przesłuchać urzędników, odpowiedzialnych za organizację i przygotowanie lotu o szczególnym znaczeniu - celem przewiezienia 10 kwietnia 2010 roku do Smoleńska delegacji pod przewodnictwem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego - a także wojskowych, którzy odpowiadali za przygotowanie samolotu i załogi, jak również za start statku powietrznego z lotniska w Warszawie _.

Według rzecznika Komitetu Śledczego, czynności te mają m.in. pomóc w ustaleniu takich okoliczności jak wyszkolenie dowódcy samolotu i pozostałych członków załogi oraz zakres przekazanych im informacji niezbędnych do startu z Warszawy i lądowania w Smoleńsku.

_ - Zgodnie z planem wspólnych prac, w obecności rosyjskich śledczych w toku przesłuchań powinny być ustalone okoliczności ważne dla określenia prawdy w tej sprawie, w tym dotyczące wyszkolenia dowódcy statku powietrznego i pozostałych członków załogi oraz zakresu przekazanych im aktualnych informacji niezbędnych do startu z Warszawy i lądowania na lotnisku Smoleńsk-Siewiernyj, a także aktów normatywnych i innych dokumentów, jakimi w czasie lotu nad terytorium Federacji Rosyjskiej i podczas lądowania na lotnisku lotnictwa państwowego Federacji Rosyjskiej kierowała się załoga polskiego samolotu Tu-154M _ - mówił Markin.

bEgXpPQu

W lutym dwaj polscy prokuratorzy uczestniczyli w Moskwie w przesłuchaniach kontrolerów ze smoleńskiego lotniska. Mieli możliwość zadawania im pytań, dokonali także przeglądu akt rosyjskiego śledztwa w sprawie katastrofy. Protokoły z tych przesłuchań zostały przysłane do Polski na początku kwietnia wraz z ostatnią partią akt z rosyjskiego śledztwa.

Dotychczas do polskiej prokuratury wpłynęło już ponad 10 wniosków o pomoc prawną nadesłanych z Rosji, w tym pięć ostatnich w kwietniu. _ Wykonaliśmy większość wniosków Rosji o pomoc prawną w sprawie katastrofy smoleńskiej, w tym cztery w całości _ - podawała tydzień temu Naczelna Prokuratura Wojskowa, odnosząc się do wniosków nadesłanych do kwietnia.

Stosownie do postulatów strony rosyjskiej wojskowe prokuratury przesłuchały dotychczas ok. 300 świadków. NPW informowała również, że w ostatnio nadesłanych wnioskach Rosja wnosi m.in. o doręczenie osobom mającym status pokrzywdzonych w rosyjskim śledztwie powiadomienia o przedłużeniu tego śledztwa, przesłuchanie kolejnych świadków, przekazanie aktów normatywnych regulujących loty samolotów 36. specpułku.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/192/t95680.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/co;ujawni;eksperyment;na;blizniaczym;tupolewie,230,0,811238.html) Co ujawni eksperyment na bliźniaczym Tupolewie? Wczorajszy lot miał odpowiedzieć na pytanie, czy załoga rządowego Tu-154M reagowała prawidłowo, uważają eksperci.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/189/t136893.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/ladowali;przed;tupolewem;zobacza;akta,124,0,811132.html) Lądowali przed Tupolewem, zobaczą akta Pasażerowie Jaka-40 mają status pokrzywdzonych w śledztwie wyłączonym niedawno z głównego postępowania ws. katastrofy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/245/t137205.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/bliscy;ofiar;bez;statusu;pokrzywdzonych,8,0,811016.html) Bliscy ofiar bez statusu pokrzywdzonych Prokuratorzy uważają, że obecnie nie można mówić o bezpośrednim przełożeniu działań organizacyjnych na zaistnienie katastrofy smoleńskiej.
bEgXpPQO
wiadomości
kraj
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)