Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kodeks postępowania cywilnego. Co z informatyzacją ksiąg wieczystych?

0
Podziel się:

Projekt noweli Kpc przyjęty przez rząd trafi do Sejmu.

Kodeks postępowania cywilnego. Co z informatyzacją ksiąg wieczystych?
(Iurii Sokolov - Fotolia.com)

Do Sejmu trafi przyjęty dziś przez rząd projekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego, przedłożony przez resort sprawiedliwości. Przewiduje on dalszą informatyzację postępowania z księgami wieczystymi.

W nowelizacji chodzi o to, że elektroniczna forma inicjowania postępowania wieczystoksięgowego będzie obowiązkowa dla notariuszy, komorników sądowych i naczelników urzędów skarbowych (jako organów egzekucyjnych).

Rząd liczy na to, że jeśli wnioski o wpis do księgi wieczystej lub o jej założenie będą składane drogą informatyczną, to takie elektroniczne postępowanie wieczystoksięgowe (e.p.w.) zapewni łatwiejszy dostęp do sądu ksiąg wieczystych, pozwoli szybciej załatwić sprawę i zwiększy bezpieczeństwo obrotu nieruchomościami, utrudniając np. sprzedaż tej samej nieruchomości. Centrum Informacyjne Rządu podkreśla, że sprawa skracania postępowań sądowych wypełnia zobowiązanie premiera z drugiego expose.

W nowelizacji przyjęto jako zasadę, że do wniosków o wpis do księgi wieczystej oraz o założenie księgi wieczystej nie będzie się dołączać dokumentów w postaci elektronicznej, bo większość dokumentów będących podstawą wpisu istnieje wyłącznie w postaci papierowej. Wyjątkiem od tej zasady ma być sytuacja, gdy dokumenty stanowiące podstawę będą pierwotnie w formie elektronicznej - wtedy ma się je załączać.

Składający wniosek będzie musiał posiadać konto użytkownika w systemie teleinformatycznym obsługującym e.p.w. - konta będą mogły mieć tylko osoby fizyczne, czyli na wstępie postępowania będą to: notariusz, komornik sądowy lub naczelnik urzędu skarbowego. System teleinformatyczny obsługujący elektroniczne postępowanie wieczystoksięgowe będzie weryfikować dane identyfikacyjne notariusza i komornika, a także naczelnika urzędu skarbowego. Takie rozwiązanie pozwoli sądowi na stwierdzenie, czy osoby te posiadają uprawnienia.

Naczelnik skarbówki, notariusz i komornik sądowy mają podpisywać składane przez siebie pisma procesowe w e.p.w., używając bezpiecznego podpisu, weryfikowanego ważnym certyfikatem. Szczegóły zakładania kont, ich obsługi i trybu zakładania konta w systemie określi rozporządzenie ministra sprawiedliwości.

W projekcie zaproponowano też wiele zmian w Kpc, które mają usprawnić postępowanie w sprawach z dziedziny prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, wprowadzając tam przepis umożliwiający pracodawcom i organom rentowym nie mającym statusu osoby prawnej lub przedsiębiorcy, udzielenie pełnomocnictwa procesowego pracownikom nie będącym radcami prawnymi. Chodzi m.in. o Zakład Emerytalno-Rentowy MSW czy Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Zdolność procesową i sądową przyznano wojewódzkim zespołom ds. orzekania o niepełnosprawności.

Czytaj więcej w Money.pl
Najlepsze dane z rynku nieruchomości od 7 lat Sprawdź, jakich mieszkań szukamy najczęściej, co będzie działo się z cenami i czy grozi nam nieruchomościowa bańka.
Najbogatsi mogliby wykupić całe miasta Trzydziestu najbogatszych osób w USA, których łączny majątek wart byłby 582 mld dolarów, mogłoby kupić 6 procent wszystkich mieszkań i domów w całych Stanach.
Gminy opieszałe. Druzgocący raport NIK NIK stwierdziła, że przewlekle prowadzone postępowania odszkodowawcze sprawiają, iż byli właściciele na wypłaty odszkodowań muszą czekać od kilku miesięcy do roku.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)