Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
21.03.2007 14:32

Kodeks etyki w pracy - naruszenie go może być przyczyną zwolnienia

Coraz częściej firmy decydują się na wprowadzenie kodeksu etycznego. Jeśli jego zasady są częścią regulaminu albo zakładu zbiorowego, ich naruszenie może być podstawą do zwolnienia.

Podziel się
Dodaj komentarz

Coraz częściej firmy decydują się na wprowadzenie kodeksu etycznego. Jeśli jego zasady są częścią regulaminu albo zakładu zbiorowego, ich naruszenie może być podstawą do zwolnienia - czytamy w „Rzeczpospolitej".

Za pośrednictwem kodeksów etycznych pracodawcy rozszerzają katalog pracowniczych obowiązków, a ich naruszenie traktują jako uzasadnioną przyczynę rozwiązania umowy o pracę. Zanim firma wprowadzi kodeks opracowuje go specjalny zespół, który konsultuje jego zawartość z załogą.

Kodeks może zawierać takie zasady jak obowiązek tolerancji, zakaz korupcji, zakaz lobbingu, obowiązek ochrony poufnych informacji, zasady dot. stroju służbowego czy zasady korzystania z mienia pracodawcy.

*ZOBACZ TAKŻE: *Kodeks Etyki w Dialogu
Zdaniem ekspertów o tym, jakie konsekwencje dla pracowników mogą mieć kodeksy etyczne, świadczy sposób ich wprowadzenia. Kodeks może być dołączony do układów zbiorowych lub regulaminu pracy, nie może on ich jednak zastąpić.

Jak podaje „Rzeczpospolita" w Microsofcie np. z chwilą zatrudnienia, a potem co roku pracownicy przechodzą szkolenia ze znajomości takiego kodeksu (zamieszczono go na serwerze firmy). Podobnie jest w IBM Polska. W Amplico Life pracownicy podpisują specjalne oświadczenia, iż zobowiązują się do przestrzegania kodeksu etycznego. Kodeks etyczny ma też DaimlerChrysler Polska oraz GlaxoSmithKline z branży farmaceutycznej.

Eksperci prawa zwaracją jednka uwagę, że w kodeksach należy odróżniać zasady etyki od obowiązków pracowniczych. Złamanie nie każdej zasady z kodeksu etycznego może skutkować zwolnieniem z pracy. Przykładowo trudno usprawiedliwić w ten sposób zwolnienie za nieprzestrzeganie zasad ubioru w pracy. Inną sytuacją jest naruszanie zakazu korupcji zapisanego w kodeksie etyki - czytamy w gazecie.

Kodeks etyki służy przede wszystkim wspieraniu etycznych zachowań w firmie, dobremu wizerunkowi firmy, nawiązywaniu odpowiednich relacji ze związkami zawodowymi. Wiele kodeksów etycznych jest tajemnicą.

| Kodeks etyczny firmy |
| --- |
| Kodeksy etyczne przyszły do nas z USA. Obowiązuje tam specjalna ustawa znana jako Sarbanes Oxley. Nakłada ona na spółki notowane na amerykańskiej giełdzie rygorystyczne procedury przejrzystego i etycznego postępowania. Spółki związane tą ustawą wprowadzają analogiczne rygory w swoich filiach na całym świecie. Podlegają im też polscy pracownicy. |

Tagi: wiadomości, prawo, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz