Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kodeks wyborczy do zmiany? "Prezydent wysłuchał propozycji z zainteresowaniem"

0
Podziel się:

Prezydent wysłuchał propozycji z zainteresowaniem - przyznała dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta.

Kodeks wyborczy do zmiany? "Prezydent wysłuchał propozycji z zainteresowaniem"
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Dziś wieczorem prezydent Bronisław Komorowski spotkał się w Belwederze z szefem SLD Leszkiem Millerem. W trakcie spotkania lider Sojuszu przedstawił prezydentowi propozycje zmian, wśród których jest m.in. standaryzacja kart, urn i lokali wyborczych.

Jak powiedziała po spotkaniu dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek, propozycji Millera prezydent wysłuchał z zainteresowaniem. _ Prezydent liczy, że także inne środowiska polityczne przedstawią propozycje zmian kodeksu wyborczego. Istotne jest, by były to propozycje niebudzące już na wstępie wątpliwości konstytucyjnych _ - podkreśliła Trzaska-Wieczorek.

Jak mówiła, _ prezydent przyjął przewodniczącego Leszka Millera, ponieważ uważa, że warto wspólnie poszukiwać rozwiązań spraw istotnych dla polskiej demokracji _.

Po spotkaniu Miller powiedział dziennikarzom, że zostawił prezydentowi 15 propozycji, które _ Sojusz przedkłada do dalszych prac nad ewentualną nowelizacją kodeksu wyborczego, czy też aktów wykonawczych w innej skali _. _ - Uważamy, że jeżeli one by zostały uwzględnione, to na pewno można by było wyeliminować różne nieprawidłowości, które towarzyszą procesowi wyborczemu. Pan prezydent powiedział, że będzie to wszystko bardzo dokładnie analizowane _ - mówił dziennikarzom.

Wśród propozycji znalazły się: standaryzacja lokali wyborczych, urn wyborczych, które miałyby być przezroczyste, standaryzacja kart wyborczych. _ A także np. przejście z sytemu d'Hondta na Sainte-Lague. Sainte-Lague jest bardziej proporcjonalny i w wyborach samorządowych, nazwijmy to, bardziej sprawiedliwy _ - mówił szef SLD.

Podkreślił, że _ główna uwaga i energia _ podczas rozmowy skupiona była na _ procesie doskonalenia obecnego prawa _. _ - Bo to, co zostało zrobione, co się stało, tego już nikt nie zmieni. Koncentrowaliśmy się na tych wszystkich kwestiach, które można uczynić. Co można zrobić, żeby nie powtórzyły się nieprawidłowości, tym bardziej, że w przyszłym roku mamy dwie bardzo poważne kampanie - prezydencką i parlamentarną i byłoby fatalnie, gdyby obywatele otrzymali kolejny sygnał, że z procedurami wyborczymi coś nie jest w porządku _ - powiedział Miller.

Odniósł się także do projektu ustawy złożonego przez PiS w Sejmie, która miałaby skrócić kadencję nowo wybranych sejmików. Pomysł projektu ustawy przedstawili w ubiegłą środę liderzy PiS i SLD, Jarosław Kaczyński i Miller. Jednak we wtorek, gdy PiS złożył w Sejmie projekt ustawy, SLD propozycji nie poparł. Rzecznik Sojuszu Dariusz Joński tłumaczył, że SLD przeanalizuje projekt, jego zgodność z konstytucją.

_ Myśmy mówili, że uważamy, iż skrócenie kadencji samorządu jest realne. Ale z drugiej strony słyszę coraz więcej zastrzeżeń konstytucjonalistów, które musimy wziąć pod uwagę. Bo gdyby się okazało, że przyjęcie takiej ustawy spowoduje natychmiastową reakcję Trybunału Konstytucjonalnego, to cały ten zamiar stawia w innym świetle _ - ocenił we wtorek wieczorem Miller.

Czytaj więcej w Money.pl
"Wybory zostały sfałszowane!" 13 grudnia będzie... _ Państwo, w którym fałszuje się wybory nie jest państwem demokratycznym _ - ocenił polityk.
PKW zatwierdziła kolejne protokoły Ogłoszenie oficjalnych wyników zależy od zatwierdzenia protokołów z pięciu województw. Nie jest wykluczone, że stanie się to jeszcze dziś.
Państwowa Komisja Wyborcza do zmiany - dymisję ogłosił cały skład. Politycy są zadowoleni? Nie wszyscy odchodzą z powodu problemów z systemem liczenia głosów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)