Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kobieta generał w polskiej armii to perspektywa kilku lat

0
Podziel się:

- Kobiety muszą przejść wszystkie szczeble dążąc do najwyższych stanowisk - powiedział szef MON .

Kobieta generał w polskiej armii to perspektywa kilku lat
(Łukasz Szeląg / Reporter)
bFdWAbWt

Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak jest przekonany, że kobieta-generał w polskiej armii to perspektywa najbliższych kilku lat. Szef MON uważa, że w wojsku nie ma _ szklanego sufitu _ i kobiety mogą ubiegać się z powodzeniem o wszystkie stanowiska.

Minister był gościem spotkania zorganizowanego z okazji 15-lecia Rady ds. Kobiet w Siłach Zbrojnych.

_ Uważam, że szklanego sufitu nie ma i tylko czekać jak w ciągu najbliższych lat pierwsze kobiety, tak jak w innych armiach natowskich, zostaną generałami _ - powiedział szef MON pytany przez media, czy kobiety w armii doświadczają niewidzialnej bariery uniemożliwiającej osiąganie najwyższych stanowisk.

bFdWAbWv

Czytaj więcej [ ( http://static1.menstream.pl/i/art/187/262843_mny.jpg ) ] (http://menstream.pl/wiadomosci-reportaze-i-wywiady/niech-us-army-uczy-sie-od-polskiego-wojska-poznaj-historie-dziewczyn-z-pierwszej-linii-frontu,0,1257736.html) *Kobiety z pierwszej linii frontu * -_ Nie ma czasu na strach, nie ma oporów. Chwile spędzone w Rosomaku, na patrolu jednoczą _ - przekonuje kpr. Barbara Kamińska.

Minister dodał, że kobiety muszą przejść wszystkie szczeble dążąc do najwyższych stanowisk.

- _ Kobiety idą normalną ścieżką kariery, nie ma przyspieszonych awansów. Chodzi o to, żeby jak każdy inny generał, mężczyzna przeszły pełną drogę kariery i pełnego przygotowania; skróty byłyby na niekorzyść. To tylko kwestia czasu, już widzę parę kapitanek i majorek, które mają buławę generalską w swoich plecakach _ - ocenił Siemoniak.

Szef MON wyraził nadzieję, że w ciągu najbliższego roku uda się osiągnąć poziom 5 tys. kobiet w polskiej armii. _ Jesteśmy na bardzo dobrej drodze - z 2 tys. trzy lata temu mamy już 3,5 tys. kobiet w służbie zawodowej _ - ocenił.

bFdWAbWB

Odnosząc się do jubileuszu 15-lecia Rady ds. Kobiet w Siłach Zbrojnych minister uznał, że jest to _ 15 lat sukcesu służby kobiet w wojsku _. Jego zdaniem, na obecności kobiet korzysta zarówno wojsko jak i same zainteresowane. _ Panie w mundurach mają satysfakcję ze swojej służby i widać, że coraz lepiej realizują swoje aspiracje _ - dodał.

Rada ds. kobiet w Siłach Zbrojnych została powołana 25 listopada 1999 r.; powstała jako społeczny organ doradczy w związku z rosnącą liczbą żołnierzy-kobiet w armii i koniecznością uregulowania wielu aspektów ich służby.

Minister poinformował we wtorek podczas okolicznościowej konferencji, że podpisał decyzję dotyczącą zmiany usytuowania Rady. _ Rada nie będzie usytuowana już przy Konwencie Dziekanów, ale bezpośrednio w Ministerstwie. Chciałbym, aby było to odebrane, jako wyraz wzmocnienia Rady oraz symbol szacunku i podziękowania za te 15 lat działalności _ - dodał Siemoniak.

W polskim wojsku służy obecnie ok. 3,5 tys. kobiet; najwięcej w korpusie medycznym oraz logistyce, ale żołnierki to także np. kierowcy, piloci i strzelcy. Na żadnym z najwyższych stanowisk - dowódcy generalnego, dowódcy operacyjnego, szefa Sztabu Generalnego, dowódcy Garnizonu Warszawa, komendanta żandarmerii, szefów inspektoratów, dyrektorów departamentów MON, komendantów szkół i akademii, dyrektorów szpitali wojskowych i dowódców związków taktycznych nie służy kobieta.

bFdWAbWC
Czytaj więcej w Money.pl
MON tłumaczy się z przetargu na śmigłowce - _ Większa konkurencja jest dla nas lepsza, bo możemy wybrać najkorzystniejsza ofertę _ - mówił szef MON.
Miejsca pracy dzięki producentom rakiet? W marcu z MON rozmawiali czterej potencjalni dostawcy systemu obrony przeciwrakietowej średniego zasięgu.
MON będzie modernizowało rosyjskie samoloty Jeszcze kilka dni temu MON stało na stanowisku, że Su-22 są nieperspektywiczne
Paczki dla żołnierzy. W nich nie tylko smakołyki Żołnierze znajdą w przesyłkach upominki - zwykle są to książki, pisma i kosmetyki oraz przedmioty kojarzące się im z domem - rodzinne filmy na dvd i zdjęcia.
bFdWAbWW
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)