Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kłopoty Silvio Berlusconiego. Odwołał się od wyroku 7 lat więzienia

0
Podziel się:

Kara więzienia dotyczy skandalu seksualnego z udziałem byłego premiera Włoch.

Kłopoty Silvio Berlusconiego. Odwołał się od wyroku 7 lat więzienia
(Jennifer Lorenzini/Splash News/East News)

Były premier Włoch Silvio Berlusconi odwołał się oficjalnie w czwartek od wyroku 7 lat więzienia za udział w skandalu seksualnym nazwanym przez media Rubygate. Sąd uznał go za winnego płatnego korzystania z usług nieletniej marokańskiej prostytutki imieniem Ruby.

77-letni wielki przedsiębiorca, m.in. właściciel głównych prywatnych kanałów telewizyjnych, który 20 lat temu zajął się polityką i został po raz pierwszy szefem rządu jako lider stworzonej przez siebie partii Forza Italia, został skazany 24 czerwca w pierwszej instancji na 7 lat pozbawienia wolności. Uznano go za winnego _ korumpowania nieletnich _.

Wyrok, który wiąże się z dożywotnim pozbawieniem prawa do sprawowania funkcji publicznych, nie może być wykonany do czasu wykorzystania przez skazanego prawnych możliwości odwołania się od niego.

Berlusconiego sąd uznał za winnego wielokrotnego opłacania w okresie od lutego do maja 2010 r. usług seksualnych nieletniej w owym czasie Karimy El Mahroug, zwanej _ Ruby, zdobywczyni serc _.

Uzasadnienie wyroku mówi również o nadużyciu przez ówczesnego premiera Berlusconiego swej władzy w państwie: w nocy z 27 na 28 maja 2010 roku skłonił on telefonicznie policję do uwolnienia Ruby, zatrzymanej pod zarzutem drobnej kradzieży. Berlusconi niezmiennie twierdzi, że jest niewinny, i domaga się całkowitego uwolnienia od zarzutów, ponieważ - jak utrzymują jego obrońcy, cytowani przez włoską agencję ANSA - _ żadne przestępstwo nie miało miejsca _.

27 listopada ubiegłego roku włoski magnat medialny został pozbawiony mandatu senatora i utracił immunitet parlamentarny po tym, gdy zapadł ostateczny wyrok w innej sprawie, w której był sądzony za oszustwo podatkowe.

W tym przypadku nie zadziałała ustawa uchwalona przed laty z jego inicjatywy i zmieniająca kwalifikację prawną szeregu oszustw podatkowych z _ przestępstw _ na zwykłe _ wykroczenia administracyjne _.

Nie mógł również skorzystać z przeforsowanej w parlamencie z jego inicjatywy, jako szefa ówczesnego rządu, tzw. ustawy Alfano. Na mocy tej ustawy prezydent, premier oraz przewodniczący Izby Deputowanych i Senatu nie mogą być sądzeni.

Ze względu na wiek Berlusconi w zasadzie nie może być osadzony w więzieniu. Wyrok powinien odbywać w formie uczestnictwa w pracach społecznie użytecznych.

Byłemu trzykrotnemu premierowi Włoch grozi kolejny proces w związku z aferą _ Rubygate _. Zarzuca mu się opłacanie młodych kobiet, które uczestniczyły w wyuzdanych zabawach urządzanych w jego prywatnej rezydencji Arcore po Mediolanem, aby zeznawały na jego korzyść.

Silvio Berlusconi był premierem Włoch w latach 1994-1995, 2001-2006 i 2008-2011.

Czytaj więcej w Money.pl
Wybory we Włoszech nielegalne? Trybunał Konstytucyjny potwierdził wyrażane od lat opinie, iż ordynacja wyborcza, uchwalona w 2005 roku za rządów centroprawicy pod wodzą ówczesnego premiera Silvio Berlusconiego jest legislacyjnym bublem i że dawno już należało ją anulować.
Berlusconi przeprasza za słowa o Żydach Były premier Silvio Berlusconi przeprosił za swoje słowa o tym, że jego dzieci czują się prześladowane jak Żydzi w czasach Hitlera.
Berlusconi bardzo blisko usunięcia z senatu Dziś rozpoczyna się w Rzymie procedura pozbawienia go mandatu członka izby wyższej włoskiego parlamentu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)