Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
05.05.2014 22:05

Kłopoty Berlusconiego. Chcą więzienia lub aresztu domowego

- Fakt, że przebywa on na wolności, to coś nieprzyzwoitego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jennifer Lorenzini/Splash News/East News)

Były premier Włoch Silvio Berlusconi skazany za oszustwa podatkowe nie powinien pracować społecznie, ale pójść do więzienia lub przebywać w areszcie domowym - to główne tezy apelu do sądu, pod którym w ciągu trzech dni podpisało się ponad 25 tysięcy osób.

Z inicjatywą tego apelu wystąpiło opiniotwórcze pismo włoskiej lewicy _ MicroMega _ na kilka dni przed tym, gdy 77-letni Berlusconi rozpocznie pracę społeczną w ośrodku dla chorych i niepełnosprawnych koło Mediolanu. Będzie tam opiekować się osobami chorymi na Alzheimera, pracując cztery godziny raz w tygodniu przez prawie rok. Taką formę odbywania kary 4 lat więzienia (z których trzy podlega amnestii) wybrał mediolański sąd ze względu na wiek lidera Forza Italia. Skazany został prawomocnie w sierpniu zeszłego roku za oszustwa podatkowe w jego telewizji Mediaset.

_ - Fakt, że Berlusconi przebywa na wolności, to coś nieprzyzwoitego. Patentowany przestępca może uniknąć odbywania kary poprzez powierzenie go służbom społecznym tylko w przypadku, gdy można założyć, iż środek ten przyczyni się do jego resocjalizacji _ - przypomnieli sygnatariusze apelu. Wyrazili w otwartym liście przekonanie, że w przypadku byłego premiera nie było nigdy podstaw do zasądzenia kary w postaci pracy społecznej.

Ponadto pismo _ MicroMega _ podkreśliło, że jeśli sąd nie zmieni swej decyzji o skierowaniu byłego szefa rządu do pracy społecznej, dopuści się _ zniewagi _ wobec zasady równości prawa.

_ - Skazany Berlusconi codziennie korzysta z przywileju, jaki mu przyznano, by obrzucać błotem instytucje państwa nazywając +spiskowcami+ sędziów, którzy go skazali _ - głosi apel lewicowych intelektualistów skupionych wokół pisma. W ten sposób odniesiono się do jego słów o tym, że wyrok wobec niego to _ zamach stanu _.

_ - Dosyć tego! Prawo równe dla wszystkich jest deptane z każdą kolejną minutą, gdy Berlusconi wciąż przebywa na wolności zamiast w więzieniu albo w areszcie domowym, które pozbawiłyby go miejsca na scenie politycznej, którą wciąż bezkarnie hańbi _ - podkreślono w apelu.

Zgodnie z ustaleniami były premier zacznie pracować społecznie w piątek, a przez cały czas resocjalizacji podlegać będzie rygorowi osoby skazanej, to znaczy będzie mógł opuszczać swój mediolański dom i przyjeżdżać do Rzymu w dniach i godzinach wyznaczonych przez sąd.

Sędziowie już zabronili Berlusconiemu wyjazdu do Bari w Apulii na wiec wyborczy w ramach kampanii Forza Italia przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Czytaj więcej w Money.pl
Kara dla Berlusconiego. Będzie pracował... Były premier Włoch Silvio Berlusconi poniesie karę za oszustwa podatkowe.
Berlusconi może przejść resocjalizację w... Sąd w Mediolanie ma zadecydować o tym, w jaki sposób 77-letni przywódca ugrupowania Forza Italia odbędzie karę 9 miesięcy pozbawienia wolności za oszustwa podatkow
Berlusconi zbija kapitał polityczny na psach Przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego były premier Włoch zabiega o głosy dla swego ugrupowania wśród właścicieli psów.
Tagi: wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz