Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kłócą się o tablicę w Smoleńsku. Rząd twierdzi, że to nie jego sprawa

0
Podziel się

Opozycja: To konsekwencja błędów i zaniechań Tuska. Rząd prezentuje wizję słodkiego nic nierobienia.

Kłócą się o tablicę w Smoleńsku. Rząd twierdzi, że to nie jego sprawa
(PAP/Wojciech Pacewicz)
bDJzGtNN

Aktualizacja 14:24

_ Polski rząd nie miał podstaw do formalnych działań ws. tablicy w Smoleńsku, bo jej właściciel nie informował polskich władz o jej zawieszeniu, nie prosił też o pomoc później _ - mówił wiceszef MSZ Henryk Litwin na posiedzeniu Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu. Zaatakował go poseł PiS Antoni Macierewicz. _ *- *Nie jesteście stroną w sprawie niszczenia polskiej własności? To jest konsekwencja błędów i zaniechań rządu Tuska - _ mówił.

Polityk PiS powiedział, że Rosjanie pozwolili sobie na zamianę, ponieważ wcześniej polskie władze należycie nie zareagowały na raport MAK. - Ukrywaliście prawdę przed zainteresowanymi. Powinniście ich chronić i ostrzegać opinię publiczną przed ciosami grożącymi ze strony Rosji. A tak pozostaje wam tylko wstyd i szukanie dróg naprawienia szkód - podkreślił Antoni Macierewicz.

Poseł PiS zastanawiał się, dlaczego między innymi stowarzyszenie Katyń 2010 nie zostało uprzedzone, że tablica nie podoba się Rosjanom i może być zdjęta.

bDJzGtNP

POSŁUCHAJ ANTONIEGO MACIEREWICZA:

Wiceprzewodniczący komisji spraw zagranicznych Tadeusz Iwiński z SLD skrytykował MSZ, że nie zapobiegło incydentowi z tablicą.

POSŁUCHAJ TADEUSZA IWIŃSKIEGO:

Litwin przedstawił komisji informację o stosunkach polsko-rosyjskich, obchodach rocznicy zbrodni katyńskiej oraz m.in. o incydencie z wymianą przez Rosjan tablic na miejscu katastrofy smoleńskiej.

_ - Sprawa tablicy nie jest sprawą, z formalnego punktu widzenia, stosunków pomiędzy rządem polskim a rządem rosyjskim _ - mówił wiceszef MSZ na posiedzeniu komisji.

bDJzGtNV

Zdaniem Litwina, gdyby polski rząd był powiadomiony lub poproszony o wsparcie w tej sprawie, to miałby jakąś legitymację do działań formalnych. _ Inicjatorzy przedsięwzięcia nie zwrócili się jednak do nas o pomoc, nie poinformowali nas w żadnym momencie i nie poprosili również o żadną pomoc już po zamontowaniu. Zgodnie z prawem rosyjskim i zgodnie z konwencją międzynarodową, jest to sprawa, w której podmiotami są właściciel tablicy i rząd rosyjski _ - tłumaczył Litwin.

Tablicę zawiesiła w minionym roku w Smoleńsku część rodzin ofiar zrzeszonych w stowarzyszeniu Katyń 2010.

Wiceminister zapewnił, że MSZ jest gotowe udzielić właścicielowi tablicy porady i wsparcia, ale ten musi się najpierw w tej sprawie do niego zgłosić. _ A tego nigdy nie zrobił _ - dodał Litwin.

Jak mówił, w sytuacji, w której bez udziału rządu polskiego w Smoleńsku zawisła tablica, kompromis ze stroną rosyjską nie był już możliwy. Jak wyjaśniał, państwo polskie nie może bowiem realizować żadnych czynności administracyjnych na terenie Rosji, jak i żadnego innego kraju.

bDJzGtNW

Swoje wystąpienie na forum komisji Litwin rozpoczął od stwierdzenia, że istnieje spór historyczno-ideologiczny, jeśli chodzi o problem Katynia. Podkreślił, że nie doszło do całkowitego _ utożsamienia stanowisk _ Polski i Rosji ws. tej zbrodni. Ocenił, że spór o Katyń rozwija się nie tyle między rządami Polski i Rosji, co między publicystami, mediami obu krajów.

O zwołanie posiedzenia komisji SZ ws. zamiany przez Rosjan tablicy na miejscu katastrofy smoleńskiej zaapelował klub SLD. Takich wyjaśnień chciało również PiS. Posiedzenie komisji miało się odbyć w środę, ale zostało przełożone na piątek. Powodem była nieobecność Litwina, który towarzyszył premierowi Donaldowi Tuskowi w Kijowie.

Na posiedzeniu nie pojawił się szef resortu Radosław Sikorski, który - jak poinformowało MSZ - przebywa za granicą. Posłowie PiS i SLD podkreślali, że na posiedzeniu komisji, MSZ powinien reprezentować szef tego resortu Radosław Sikorski.

Zamiana tablic przyćmiła rocznicę katastrofy w Smoleńsku

bDJzGtNX
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/217/t137177.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/dostalismy;tablice;ze;smolenskiego;lotniska,174,0,811694.html) Dostaliśmy tablicę ze smoleńskiego lotniska Została przekazana przedstawicielowi Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Moskwie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/33/t135201.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/tusk;przed;trybunal;za;tablice,117,0,811637.html) Tusk przed Trybunał za tablicę? Mariusz Kamiński z PiS nie wyklucza złożenia takiego wniosku z następnej kadencji Sejmu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/129/t20353.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wenderlich;sprawa;tablicy;do;komisji,203,0,811467.html) Wenderlich: Sprawa tablicy do komisji Polska dyplomacja mogła zapobiec niezręcznej sytuacji do jakiej doszło w przeddzień rocznicy katastrofy smoleńskiej, uważa polityk SLD.
bDJzGtOq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)