Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Klich winien zapaści w wojsku

0
Podziel się:

Dorn: Klich nie ma ani tęgiej głowy, ani silnego charakteru. To są powody, które doprowadziły do zapaści w Siłach Zbrojnych.

Klich winien zapaści w wojsku
(PAP/Grzegorz Jakubowski)

Ludwik Dorn (poseł niezrzeszony), przedstawiając w Sejmie wniosek PiS o odwołanie ministra obrony Bogdana Klicha, zarzucił mu polityczną współodpowiedzialność za katastrofę smoleńską i doprowadzenie poprzez swoje zaniechania i nietrafione działania do zapaści w wojsku. **Premier Donald Tusk jest zdania, że jako minister obrony narodowej Bogdan Klich podjął w wojsku decyzje, na które nie było stać jego poprzedników. Apelował o odrzucenie wniosku PiS o wyrażenie wotum nieufności wobec Klicha.

Aktualizacja 18:08

- _ Pan minister Klich nie ma ani tęgiej głowy, ani silnego charakteru i to są powody, dla których trzeba go odwołać. Bo to są powody, które doprowadziły do zapaści w Siłach Zbrojnych i czarnej serii katastrof _ - mówił Dorn, cytując zdanie Carla von Clausewitza o tym, jaki powinien być minister wojny.

Jak podkreślił Dorn, Klich jest niebezpieczny dla wojska i dlatego - powiedział zwracając się bezpośrednio do premiera Donalda Tuska - należy go _ stamtąd wyprowadzić _. - _ Panie premierze, coś z tym panem ministrem trzeba zrobić, najlepiej teraz _ - apelował. - _ Jeżeli pan tego nie zrobi teraz, to znaczy, że politycznie będzie pan to co robi Klich akceptować, by zdezawuować go po paru tygodniach. I tak będzie pan musiał publicznie _zjeść kapelusz _ - _ironizował.

Na zakończenie swojego półtoragodzinnego wystąpienia, zwrócił się bezpośrednio do Klicha: _ Mam dla pana ministra - mam nadzieję na pożegnanie - pewien prezent _ - powiedział, wyciągając hełmofon. - _ Okazuje się, że mamy hełmofony, zmodernizowane gustliki. Tego typu hełmofony u naszych sąsiadów Czechów nie są używane, ponieważ tego rodzaju sprzęt zszedł z wyposażenia i używane są hełmofony z czerepem balistycznym. Jako dziecko bawiłem się w czterech pancernych i psa na podwórku. Niech pan się bawi w Siły Zbrojne, ale na podwórku. I o to wysoką izbę proszę _ - podkreślił.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/50/t130610.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/psl;bedzie;bronilo;klicha;opozycja;wrecz;przeciwnie,109,0,765293.html) PSL będzie broniło Klicha, opozycja wręcz przeciwnie
Wcześniej szczegółowo wymienił szereg błędów i zaniechań, których Klich miał się dopuścić. - _ Zaniechaniem jednostkowym było narażenie na szwank interesów Rzeczypospolitej przez brak reakcji na polityczno-propagandowy manewr strony rosyjskiej, kiedy do opinii publicznej zostało skierowane przesłanie, że za katastrofę smoleńską odpowiada to, że w kabinie był pijany polski generał, który zmuszał załogę do lądowania _ - mówił, nawiązując do publikacji raportu MAK.

Zarzucił Klichowi polityczną współodpowiedzialność za katastrofę smoleńską, a wcześniej wypadki Mi-24 i Bryzy. Dorn podkreślił, że Klich wprawdzie nie odpowiada za katastrofę samolotu CASA w Mirosławcu, do której doszło trzy miesiące po objęciu przez niego stanowiska, ale zarzucił mu, że potem _ podjął działania rutynowo-biurokratyczne i pogrążył się w samozadowoleniu _, nie podejmując właściwych działań naprawczych. - _ Można sądzić, że istnieje związek przyczynowo-skutkowy między działaniami i zaniechaniami a tą czarną serią katastrof _ - powiedział poseł.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/96/t124512.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/klopotek;trudno;znalezc;argumenty;na;obrone;klicha,55,0,764727.html) Kłopotek: Trudno znaleźć argumenty na obronę Klicha
Według Dorna Klich doprowadził do zapaści Sił Zbrojnych i obniżenia potencjału obronnego, przeprowadzając profesjonalizację armii w dwa lata, a nie rozkładając jej na kilka lub kilkanaście lat. Stwierdzając, że była to decyzja, która pogrążyła polskie wojsko, powołał się m.in. na wypowiedź obecnego szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisława Kozieja, który we wrześniu 2009 r. - jak przypomniał - powiedział w jednym z wywiadów, że wizja przeprowadzenia profesjonalizacji w taki krótkim czasie jest nierealna.

Zdaniem Dorna błędem było też przejęcie odpowiedzialności za prowincję Ghazni w Afganistanie. Te decyzje - powiedział - doprowadziły do dodatkowego obciążenia budżetu MON kwotą rzędu 10 mld zł w dwa lata.

Poseł zaznaczył też, że sam fakt, iż sytuacja finansowa wojska jest trudna nie jest zaskoczeniem. _ - Gdyby pan minister utrzymał Siły Zbrojne w stanie dalekim od ideału, nie byłoby tego wniosku. Pan minister doprowadził jednak do zapaści, czy też kompletnego bałaganu _ - dodał.

Zarzucił Klichowi, że już kiedy nastał kryzys finansowy podejmował decyzje o zakupie sprzętu, który nie był najpilniej potrzebny - jak samoloty Bryza i norweskie pociski dla nabrzeżnego dywizjonu rakietowego Marynarki Wojennej.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/201/t85449.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/premier;planuje;zdymisjonowac;klicha,69,0,758341.html) Premier planuje zdymisjonować Klicha?
Według posła zakupy w ramach pilnej potrzeby operacyjnej dla kontyngentu afgańskiego następowały zbyt wolno. Dorn wymienił bezzałogowe samoloty rozpoznawcze, śmigłowce i urządzenia zakłócające sygnały radiowe do zdalnego odpalania min. Dorn wyraził też zaniepokojenie, że w polskim kontyngencie stosunkowo wielu żołnierzy ginie wskutek wybuchów takich ładunków. Powiedział, że w innych kontyngentach, także w niespokojnych prowincjach, ten odsetek jest niższy. Powtórzył, że misja afgańska _ wysysa soki _ z armii, odbijając się na wyposażeniu i szkoleniu jednostek w kraju.

Zarzucił też szefowi MON, że największym blamażem było stworzenie Narodowych Sił Rezerwy. - _ Na koniec 2010 r. miało w nich być 10 tys. osób, jest 3 tys. Mieliby być to ludzie po przeszkoleniu wojskowym, teraz sam minister mówi o ludziach z wykształceniem gimnazjalnym _ - mówił wnioskodawca. _ Panie ministrze, jak pan chce zachęcić ludzi do wstępowania do nich, jeśli dzienna stawka dla szeregowca, za dzień ćwiczeń, których ma być 12, ma wynosić 70 zł? Nawet przy takiej stopie bezrobocia jaka obecnie jest to żadna zachęta. W dodatku członkowie Narodowych Sił Rezerwy nie będą objęci żadną ochroną prawną w miejscu pracy. Pracodawcy nie mogą zwalniać jedynie tych, którzy mają umowę na czas określony, a występowanie o zadośćuczynienie za te ćwiczenia będzie dla nich drogą przez mękę _ - podkreślił.

Wśród błędnych decyzji ministra wymienił także m.in. zwiększenie etatów w MON z 1100 do 1200 a także - jak dodał - bronienie _ tłustych etatów oficerskich _ w drugim korpusie zmechanizowanym.

Dorn szczegółowo odnosił się też do problemu związanego ze szkoleniami w wojsku. Zarzucił Klichowi m.in., że za jego rządów doszło do załamania kadrowego w 36 Pułku Specjalnym Lotnictwa Transportowego, a piloci nie byli w odpowiedni sposób przeszkalani, co wynikało m.in. z oszczędzania na paliwie.


W sejmowej debacie nad wnioskiem premier Tusk mówił, że wśród przywoływanych przez opozycję argumentów, jakie miałyby przemawiać za odwołaniem ministra, jest _ cała litania zdarzeń _ opisujących sytuację w MON - jak i w całym wojsku - _ od kilkunastu, a może kilkudziesięciu lat do dzisiaj włącznie _.

- _ Pan poseł Dorn stwierdził, że należy odwołać ministra Klicha z powodu słabego charakteru i braku tęgiej głowy. To, że mamy do czynienia ze specjalistą od tęgiej głowy, to wszyscy wiemy _ - mówił premier.

Podkreślił, że tworząc rząd postawił przed Klichem - jako szefem MON - określone zadania, wśród nich było m.in. szybkie wyprowadzenie wojsk z Iraku. - _ Wydaje się, że osiągnęliśmy efekt tak szybko, jak to było możliwe bez żadnych efektów ubocznych, wyprowadziliśmy wojska z Iraku sprawnie i szybko _ - ocenił premier.

Odnosząc się do misji afgańskiej Tusk podkreślił, że Polska jest wśród państw, które pragną szybkiego, ale solidarnego z innymi krajami NATO zakończenia misji w Afganistanie. Przypomniał, że to nie jego rząd podejmował pierwotną decyzję o wysłaniu polskich żołnierzy do Afganistanu, a dopóki tam jesteśmy musimy robić wszystko, aby nasi żołnierze byli wyposażeni tak dobrze, jak to możliwe. Szef rządu ocenił, że wyposażenie polskich żołnierzy w Afganistanie jest _ jednym z lepszych _. - _ Naprawdę jest tak, że pierwsza zmiana w Afganistanie to jest zero śmigłowców, dzisiaj jedenaście śmigłowców. 24 rosomaki wtedy, kiedy misja się zaczynała, dzisiaj 115 rosomaków _ - wyliczał szef rządu.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/180/t129460.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/klich;moze;zostac;oskarzony;przez;prokurature,140,0,756364.html) Klich może zostać oskarżony przez prokuraturę
- _ Wydaje się też ważne, aby w przyszłości w tak istotnych i delikatnych sprawach jak polskie misje wojskowe były oceniane przez liderów politycznych tu w Polsce z taką samą rzetelnością na zamkniętych spotkaniach, jak przed kamerami telewizji. Z satysfakcją usłyszałbym publiczne wypowiedzi szefa lewicy, które brzmiałyby chociaż trochę podobnie do tego, co mówił na spotkaniach Rady Bezpieczeństwa Narodowego _ - podkreślił Tusk.

W ocenie Tuska, niezależnie od wyniku głosowania nad wnioskiem, _ o ministrze Klichu Polacy będą pamiętali jako o tym ministrze, który podjął decyzje, na które nie było stać poprzedników _.

W tym kontekście szef rządu wymienił m.in. zniesienie poboru - jak podkreślił Tusk - _ carskiego w swojej treści, istocie i metodzie _ i proces profesjonalizacji armii. - _ Kiedy słyszę argumenty, że polska armia ma dziś do dyspozycji mniej środków niż miała wcześniej to jest to nieprawda _ - podkreślił premier. Jak zaznaczył, 2010 rok był rokiem rekordowym pod tym względem. Premier mówił, że _ Polska jest w ekskluzywnym klubie krajów, które zwiększają wydatki na obronność _, a większość państw obcina wydatki na obronność ze względu na trudną sytuację finansową.

Zasługą Klicha jest - przekonywał szef rządu - że jako pierwszy _ podjął skuteczną próbę racjonalizacji wydatków _ w armii, by _ pieniądze trafiały do wojska, by zwiększać obronność kraju _.

_ Czy mówimy o planach ewentualnościowych NATO, czy próbie przebudowy struktury zakupów profesjonalizacji armii i odejściu od armii kosztownej i licznej - to są to zadania, które były przedmiotem sporu czy propagandy przez długie lata, a w ostatnich trzech latach zostały wykonane lub są w trakcie wykonania _ - ocenił premier.

- _ Co takiego się stało, że pół roku, rok, dwa lata po katastrofie CASY nikt nie formułował zarzutów i wniosków o wotum nieufności wobec ministra Klicha. Ten argument jest pomocniczym pretekstem do czegoś zupełnie innego _ - mówił Tusk, odnosząc się do katastrofy wojskowej CASY pod Mirosławcem.

Premier przypomniał, że w czasie gdy Ludwik Dorn kierował MSWiA zawalił się dach hali wystawowej w Katowicach i zginęło 65 osób. - _ Wstydziłbym się, gdybym tego typu sytuację wykorzystywał dla politycznych gier, chociaż ogólna, polityczna, administracyjna odpowiedzialność wtedy była opisywana w sposób dość bezlitosny dla ówczesnego ministra MSWiA _ - powiedział.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/212/t49364.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/klich;zolnierze;wykonuja;nieprawdopodobna;robote,25,0,739609.html) Klich: Żołnierze wykonują nieprawdopodobną robotę
Odnosząc się natomiast do katastrofy smoleńskiej, Tusk mówił, że rząd _ nie będzie przed wyjaśnieniem przyczyn katastrofy koncentrował strumienia światła w stronę polskich pilotów czy polskiego ministra lub urzędnika, tylko dlatego, by za nim komisja zbada te źródła, nikt za nas nie sformułował wniosku - winny Klich, winny pilot, winny prezydent, ale ktoś z Polski _. - _ Czas na konsekwencje personalne będzie po ustaleniach polskiej komisji _ - zapewnił szef rządu.

Premier zaapelował jednocześnie o odrzucenie wniosku PiS o wotum nieufności dla szefa MON. - _ Uważam ministra Klicha za kompetentnego ministra, który w tych najtrudniejszych projektach wykazał nie tylko wysokie kwalifikacje, ale także determinację _ - argumentował.

Dodał, że zwraca się o odrzucenie wniosku PiS również _ ze względu na pracę polskiej komisji _ wyjaśniającej przyczyny katastrofy smoleńskiej. Proszę więc także o waszą cierpliwość po to, aby polska komisja mogła w możliwie obiektywnych warunkach dokończyć swoje badanie i wtedy, żebyśmy nawet wspólnie, nawet przy różnicy zdań, wyciągali wnioski zarówno personalne, jak i organizacyjne - powiedział szef rządu.

Apelował też do _ posłanek i posłów wszystkich klubów, aby w sprawie smoleńskiej od dziś, od jutra, kiedy przyjdzie ten moment refleksji, starać się raz na zawsze oddzielić polityczny interes od polskiej racji stanu _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/171/t130731.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/klich;utrzyma;sie;na;stolku;komisja;negatywnie;o;odwolaniu,184,0,764600.html) Klich utrzyma się na stołku? Komisja negatywnie o odwołaniu Dorn: To Pan jest współwinny katastrofie smoleńskiej i rozkładowi armii.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/24/t129816.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/rodziny;ofiar;wypadku;casy;chca;odszkodowan;jak;za;smolensk,53,0,758837.html) Rodziny ofiar wypadku CASY chcą odszkodowań jak za Smoleńsk Chodzi o 250 tys. złotych dla każdego krewnego tragicznie zmarłych oficerów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/102/t85350.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/pis;chce;glowy;klicha;wniosek;juz;dzis,239,0,755183.html) PiS chce głowy Klicha. Wniosek już dziś? Rzecznik PiS Adam Hofman powiedział, że prace nad uzasadnieniem dobiegają końca.
wiadomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)