Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kilkunastu kandydatów na Prokuratora Generalnego

0
Podziel się:

W konkursie startuje czterech sędziów i jedenastu prokuratorów różnych szczebli.

Kilkunastu kandydatów na Prokuratora Generalnego
(kprm.gov.pl)

15 kandydatów - czterech sędziów i jedenastu prokuratorów różnych szczebli - zgłosiło się dotychczas do konkursu na Prokuratora Generalnego. Termin zgłoszeń upłynie w poniedziałek o północy. Minister sprawiedliwościKrzysztof Kwiatkowskiliczył, że do konkursu zgłoszą się sędziowie izb karnej lub wojskowej Sądu Najwyższego.

Wśród kandydatów są m.in. prokurator krajowy Edward Zalewski, byli wiceprokuratorzy generalni: Jerzy Engelking, Marek Staszak oraz Kazimierz Olejnik.

Według regulaminu Krajowej Rady Sądownictwa, która ma urządzić publiczne przesłuchania kandydatów, zgłoszenia muszą być w Radzie najpóźniej o północy; następnie Rada ściągnie akta osobowe kandydatów i przedstawi ich na posiedzeniu. Później nastąpią otwarte dla mediów przesłuchania.

Każdy kandydat będzie miał 20 minut na autoprezentację, potem nastąpi tura pytań od członków KRS, która po zamkniętej dyskusji wybierze dwóch kandydatów i przedstawi ich do wyboru prezydentowi. Wybrany w ten sposób Prokurator będzie pierwszym od 1990 r., kiedy zniesiono Prokuraturę Generalną, a funkcję prokuratora zaczął sprawować minister sprawiedliwości.

Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski oraz posłowie z sejmowej komisji sprawiedliwości liczyli, że do konkursu zgłoszą się sędziowie izb karnej lub wojskowej Sądu Najwyższego, co miało dać prokuraturze dodatkową gwarancję niezależności od politycznych wpływów. Nie zgłosił się jednak żaden. Jak mówili w nieoficjalnie niektórzy z nich, ustawodawca nie dopracował przepisów i nie wiadomo byłoby, co sędzia SN ma robić po 6-letniej kadencji Prokuratora Generalnego. Nie uchwalono bowiem żadnego trybu ewentualnego powrotu do SN.

Zdaniem prof.Zbigniewa Ćwiąkalskiego, byłego ministra sprawiedliwości, który przygotowywał tę reformę ustrojową, niepokojące jest, że sędziowie SN nie deklarują gotowości kandydowania na stanowisko Prokuratora Generalnego, bo właśnie sędziowie to osoby nieuwikłane w jakiekolwiek rozgrywki polityczne, które _ mogłyby oczyścić prokuraturę od zarzutów kierowani się powodami politycznymi _.

Zdaniem prof. Stanisława Waltosia z UJ rozdział prokuratora generalnego i ministra jest _ wynikiem konieczności politycznej _. _ - Gdyby nie było pewnych zaszłości politycznych, które były widoczne dla całego społeczeństwa, dwa lata temu i jeszcze wcześniej, 10 lat temu, to sądzę, że ten rozdział byłby niepotrzebny, bo on jest kosztowny _ - powiedział profesor.

| Dotychczasowi kandydaci |
| --- |
| Aplikacje do KRS złożyli prokuratorzy: Anna Adamiak z Prokuratury Krajowej, b. szefowa biura ds. obrotu prawnego z zagranicą,Andrzej Biernaczykz Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp., b. wiceprokurator generalny z czasów rządów PiS Jerzy Engelking, Andrzej Janecki (szef Prokuratury Okręgowej we Warszawie), Andrzej Jezyński z Prokuratury Apelacyjnej w Lublinie, Kazimierz Olejnik (b. wiceprokurator generalny z czasu rządów SLD, przywrócony właśnie do Prokuratury Krajowej), b. prokurator krajowy Marek Staszak, b. szef ABW Bogdan Święczkowski (obecnie w Prokuraturze Krajowej) i obecny Prokurator Krajowy Edward Zalewski. Zgłosiło się też dwóch prokuratorów z Naczelnej Prokuratury Wojskowej - jej wiceszef gen. Zbigniew Woźniak i prok. Marek Pasionek, b. wiceminister w kancelarii premiera za rządów PiS, współpracownik ministra-koordynatora służb specjalnychZbigniewa Wassermanna. Do konkursu stanęło czterech sędziów sądów powszechnych: prezes Sądu Apelacyjnego w Szczecinie Tadeusz Julian Haczkiewicz, prezes SA w Łodzi Krystyna Mielczarek, sędzia SA w Krakowie Andrzej Seremet i sędzia Dariusz Sielicki z Sądu Okręgowego we Wrocławiu. |

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)