Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kierowcy protestowali przeciw opodatkowaniu. Są zatrzymania

0
Podziel się:

Protest, zwołany przez portale społecznościowe, trwał około godziny.

Kierowcy protestowali przeciw opodatkowaniu. Są zatrzymania
(gudmd.haralds/Flickr)

Protest kierowców przeciwko wprowadzeniu nowego podatku od środków transportu miał miejsce dzisiaj na Białorusi. W Mińsku wzięło w nim udział kilkadziesiąt osób, milicja zatrzymała co najmniej jedną osobę. Protest zwołano przez portale społecznościowe.

W centrum Mińska kierowcy ruszyli dwiema kolumnami główną arterią miasta - Prospektem Niepodległości, głośno trąbiąc na znak protestu; przechodnie ich pozdrawiali - relacjonuje Radio Swaboda. Opozycyjny portal Karta'97 podaje, że uczestników protestu było kilkudziesięciu. Widać było plakaty: _ Podatek - stop! _

Protest, zwołany przez portale społecznościowe, trwał około godziny.

Zatrzymany został kierowca, który zablokował ruch, zatrzymując auto z włączonymi światłami awaryjnymi - podał portal Naviny.by. Radio Swaboda poinformowało zaś, że zatrzymany został na ulicy były więzień polityczny Alaksandr Franckiewicz.

Milicja ostrzegała wcześniej, że w związku z wezwaniami do blokowania ruchu, rozpowszechnianymi przez internet, będzie karać za łamanie przepisów dotyczących zatrzymania i parkowania aut. Jak relacjonuje portal Naviny.by, Prospekt Niepodległości patrolowali milicjanci z krótkofalówkami i cywilni funkcjonariusze, którzy filmowali przejeżdżających.

W Mohylewie na wschodniej Białorusi kilku kierowców wzięło udział w analogicznym proteście.

Wprowadzenie podatku zostało już zatwierdzone przez białoruski parlament. Jest to, jak wyjaśnia _ Karta'97 _, opłata za wydanie zezwolenia na dopuszczenie do ruchu środka transportu. Kierowcy mają ją uiszczać przy przeglądzie technicznym samochodu. Wysokość podatku od osób fizycznych w przypadku samochodów osobowych będzie się wahać od 390 tys. rubli (ok. 125 zł) do 1,3 mln rubli (ok. 400 zł). Wpływy z opłat mają być przeznaczone na remont i budowę dróg.

Czytaj więcej w Money.pl
"Można rozwiązać problem wiz dla Polaków" Wiceszef MSZ chce rozmawiać w tej sprawie z przedstawicielami Unii Europejskiej.
Sprywatyzują rafinerię. Udziały dla Rosji za ropę Rosyjski koncern Rosnieft prawdopodobnie weźmie udział w prywatyzacji rafinerii w Mozyrzu w zamian za dostawy ropy.
Łukaszenka chce się dogadać. Gotowy na... Prezydent Białorusi zapewnił, że Mińsk pragnie znormalizowania stosunków z państwami Unii Europejskiej - poinformowała agencja Interfax-Zapad.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)