Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kierowcy mniej piją. Wybierają inne używki

0
Podziel się:

Siadanie za kółko po alkoholu jest już passe. To zbyt duże ryzyko podczas kontroli. Teraz jeździ się po narkotykach, które trudniej wykryć.

Kierowcy mniej piją. Wybierają inne używki
(Fotolia/ambrozinio)
bEKAvuol

Siadanie za kółko po alkoholu jest już passe. To zbyt duże ryzyko podczas kontroli. Teraz jeździ się po narkotykach, które trudniej wykryć - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

W ub.r. drogówka przeprowadziła ponad 8,2 tys. kontroli narkotykowych wśród prowadzących auta. Przyłapano 967 osób, czyli o ponad 260 więcej niż w 2013 r. (przy 5,8 tys. kontroli).

I wygląda na to, że w tym roku takich osób znów przybędzie - do września obecność "środków działających podobnie do alkoholu" wykryto bowiem u 944 jadących autem.

bEKAvuon

W przypadku alkoholu od 5 lat radykalnie rośnie liczba kontroli i spada złapanych po spożyciu. W 2010 r. było 3,3 mln kontroli i 165 tys. nietrzeźwych, a w 2014 r. - 15,4 mln i 140 tys.

Obawiam się, że dane policji dotyczące narkotyków mogą być niedoszacowane - ocenia Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii.

Jak wyjaśnia, liczba substancji zakazanych na mocy ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii przekroczyła już 400, podczas gdy wzory w testach dotyczą zaledwie kilku. Problemem są dopalacze, w których najczęściej są syntetyczne substancje; nie wiemy, czy w ogóle testy je wykrywają - mówi Jabłoński.

bEKAvuoO
wiadomości
prawo
wiadmości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)