Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wypadki w polsce
10.07.2012 19:40

Kierowca busa oskarżony o spowodowanie katastrofy drogowej

Przed sądem w Zduńskiej Woli (Łódzkie) stanie 33-letni kierowca busa oskarżony o spowodowanie katastrofy drogowej, w której poszkodowanych zostało 19 osób, w tym młodzi zawodnicy Warty Sieradz.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

Przed sądem w Zduńskiej Woli (Łódzkie) stanie 33-letni kierowca busa oskarżony o spowodowanie katastrofy drogowej, w której poszkodowanych zostało 19 osób, w tym młodzi zawodnicy Warty Sieradz, którzy jechali na mecz. Kierowcy grozi kara do 10 lat więzienia.

Akt oskarżenia w tej sprawie trafił już do Sądu Rejonowego w Zduńskiej Woli - poinformował we wtorek rzecznik sieradzkiej prokuratury okręgowej Józef Mizerski. Do wypadku doszło w połowie marca w miejscowości Kromolin Stary w woj. łódzkim. Kierujący busem 33-latek na oznakowanym skrzyżowaniu drogi powiatowej i gminnej chciał wyprzedzić toyotę yaris. Manewru dokonał w chwili, kiedy kobieta kierująca autem osobowym skręcała w lewo; bus otarł się o toyotę, zjechał na pobocze i przewrócił się.

W wyniku wypadku obrażenia odniosło w sumie 19 osób, w tym kilkunastu zawodników Warty Sieradz w wieku 17-20 lat, którzy jechali na mecz oraz kierowcy busa i toyoty. Ranni trafili do szpitali w Zduńskiej Woli, Sieradzu i Łodzi. Kierujący byli trzeźwi.

Prokuratura oskarżyła kierowcę busa Jakuba T. o spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym, która zagrażała życiu i zdrowiu wielu osób.

Według śledczych kierowca umyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym przekraczając o 28 km/h dozwoloną w tym miejscu prędkość (60 km/h) i na oznaczonym skrzyżowaniu wyprzedzając toyotę, która sygnalizowała zamiar skrętu w lewo. Doprowadził tym samym do zderzenia obu pojazdów. Następnie zjechał na lewe pobocze, po czym zbyt gwałtownie i sprzecznie z techniką jazdy - zdaniem prokuratury - odbił kierownicą w prawo; doszło do wywrócenia busa.

W śledztwie ustalono, że warunki atmosferyczne w chwili wypadku były korzystne, a jezdnia i skrzyżowanie były prawidłowo oznakowane. Kierowca toyoty - zdaniem prokuratury - sygnalizował kierunkowskazem zamiar skrętu w lewo, na co wskazywać mają badania zabezpieczonych żarówek.

Śledztwo - według prok. Mizerskiego - jednoznacznie wykazało, że przyczyną wypadku było _ zlekceważenie przez oskarżonego podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz przekroczenia prędkości, a także błędy w technice jazdy _. Jakubowi T. grozi kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Czytaj więcej o wypadkach w Polsce w Money.pl
Zderzenie pociągu z ciężarówką. Są ranni Na Pomorzu pociąg staranował na przejeździe kolejowym ciężarówkę. Jest pięciu rannych.
Wiózł tirem 200 świń, miał wypadek. Droga zablokowana Policja kieruje na objazdy. Służby starają się również wyłapać zwierzęta, które rozbiegły się po okolicy.
Tragedia na drodze. To Polak zawinił? Litwin i 6-letnia dziewczynka, także obywatelka Litwy, zginęli, gdy honda accord, którą jechali zderzyła się z samochodem ciężarowym, kierowanym przez Polaka.
Tagi: wypadki w polsce, wypadek, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz