Notowania

ke
17.10.2009 08:04

KE karci Polskę za kierowców

Powodem są odmowy rejestracji aut z kierownicą po prawej stronie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Komisja Europejska (KE) upomniała Polskę za odmowę rejestracji aut z kierownicą po prawej stronie produkowanych z myślą o ruchu lewostronnym. Bo jest to łamanie unijnego prawodawstwa i regulacje te powinniśmy zmienić.

KE jest zdania, że Polska łamie unijną dyrektywę o homologacji typów układów kierowniczych z 1970 r., dyrektywę ramową o homologacji pojazdów silnikowych z 2007 r. a nade wszystko art. 28 unijnego traktatu gwarantujący swobodę przepływu towarów na wspólnym unijnym rynku.

Do tego - uważa KE - sprowadza się polski wymóg, by przed rejestracją pojazdu w Polsce przełożyć koło kierownicy na lewą stronę. Nie ma ku temu powodów, skoro - argumentuje KE - tego rodzaju samochody z powodzeniem są rejestrowane i jeżdżą w innych krajach UE, nie tylko Wielkiej Brytanii.

KE zajęła się sprawą na wniosek mieszkańca Kielc, który bezskutecznie próbował zarejestrować w Polsce samochód z kierownicą po prawej stronie. Po odmowie władz, poskarżył się do Brukseli. W odpowiedzi KE napisała mu o prowadzonym przeciwko Polsce postępowaniu i _ wezwaniu Polski do usunięcia uchybienia _.

Jeśli KE uzna reakcję polskich władz za niewystarczającą, może skierować sprawę do unijnego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu.

* [ Zaostrzenie kar dla kierowców w Trybunale ]( http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zaostrzenie;kar;dla;kierowcow;w;trybunale,143,0,540303.html )
* [ UE: Nowe zasady w transporcie drogowym ]( http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/ue;nowe;zasady;w;transporcie;drogowym,149,0,537749.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: ke, kierownica, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz