Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kazimierz Marcinkiewicz odznaczony francuskim orderem

0
Podziel się:

Pełniąc wysokie funkcje państwowe, czy też samorządowe jako prezydent miasta stołecznego Warszawy, zawsze przywiązywał pan szczególną wagę do relacji z Francją - mówił ambasador.

Kazimierz Marcinkiewicz odznaczony francuskim orderem
(PAP/Grzegorz Jakubowski)

Były premier Kazimierz Marcinkiewicz odebrał z rąk ambasadora Francji w Polsce Pierre'a Buhlera odznaczenie oficera Orderu Legii Honorowej. Marcinkiewicz został wyróżniony za _ szczere i nieustające zaangażowanie na rzecz przyjaźni francusko-polskiej _.

Na zdjęciu Pierre Buhler i Kazimierz Marcinkiewicz

_ - Pełniąc wysokie funkcje państwowe, czy też samorządowe jako prezydent miasta stołecznego Warszawy, zawsze przywiązywał pan szczególną wagę do relacji z Francją, pragnąc by były one coraz bardziej intensywne i głębokie _ - powiedział ambasador Francji, wręczając odznaczenie.

Jak zaznaczył, _ właśnie za to zaangażowanie, szczere i nieustające, na rzecz przyjaźni francusko-polskiej, Francja postanowiła wyrazić swe uznanie przyznając byłemu premierowi Polski jedno z najwyższych odznaczeń - odznaczenie oficera Orderu Legii Honorowej _.

Marcinkiewicz dziękując za odznaczenie podkreślił znaczenie polsko-francuskiej przyjaźni i solidarności, która - zaznaczył - zmienia pozytywnie nas i nasze kraje. Jak mówił, praktycznym przejawem tej solidarności między naszymi krajami były negocjacje unijnego budżetu na lata 2007-2013 w grudniu 2005 r. w Brukseli.

_ - Zrobiliśmy wtedy - dzięki solidarności Francji, z pomocą Niemiec, coś, czego nie udało się zrobić nikomu przed nami, a boję się, że nikomu po nas też się już nie uda zrobić, a mianowicie uszczknęliśmy rabat brytyjski o kilkanaście miliardów euro _ - powiedział były premier.

Zadedykował przyznane mu wyróżnienie byłemu szefowi MSZ Stefanowi Mellerowi. - _ Chcę dedykować to zaszczytne wyróżnienie osobie, której już nie ma wśród nas, również przyjacielowi Francji, który był wspaniałym ambasadorem Polski w Paryżu, a później ministrem spraw zagranicznych w moim rządzie - Stefanowi Mellerowi _ - powiedział Marcinkiewicz.

Podczas uroczystości wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski wręczył attache ds. współpracy uniwersyteckiej ambasady Francji Corinne Baylac przyznane jej przez prezydenta Bronisława Komorowskiego odznaczenie Krzyża Oficerskiego Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Natomiast sekretarz generalny Instytutu Francuskiego Benoit Delattre oraz były koordynator walczącego z ubóstwem międzynarodowego Ruchu ATD Czwarty Świat, Pierre Klein odebrali przyznane im przez prezydenta odznaczenie Kawalera Narodowego Orderu Zasługi.

Czytaj więcej w Money.pl
Sake podbija Francję. Wszystko dlatego, że... Ten pochodzący z Japonii produkowany z ryżu napój alkoholowy stał się na tyle popularny, że organizowane są degustacje sake, które mają przybliżyć Francuzom, czym w istocie jest ten trunek.
Oszczędzą blisko pół miliona euro. Jak? Spowodowane kryzysem cięcia nie oszczędzą we Francji nawet tegorocznych obchodów 224. rocznicy zburzenia Bastylii.
Dwaj geje pozwali mera. Za odmowę ślubu To pierwsza sprawa o złamanie przepisów uchwalonej w maju ustawy o małżeństwach osób tej samej płci.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)