Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prokuratura
14.09.2007 15:53

Katowicka prokuratura: Nie ma żadnych nacisków

Katowicka prokuratura apelacyjna zaprzecza prasowym zarzutom, dotyczącym rzekomych nacisków na prokuratorów

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Andrzej Grygiel)

*Katowicka prokuratura apelacyjna zaprzecza prasowym zarzutom, dotyczącym rzekomych nacisków na prokuratorów oraz "łamania" tych spośród nich, którzy mają inne zdanie niż przełożeni. *

Zapewnia, że wszystkie sporne sprawy rozwiązywane są wyłącznie na podstawie obowiązującego prawa.

Prokurator Apelacyjny w Katowicach, Tomasz Janeczek, wydał oświadczenie w tej sprawie, po tym, gdy "Super Express" zarzucił mu zgodę na "łamanie prokuratorów". Gazeta przypomniała, że kilka tygodni temu media zarzucały Janeczkowi naciski na jednego z prokuratorów, prowadzących w przeszłości sprawę, w której przewijało się nazwisko Barbary Blidy.

Janeczek stanowczo zaprzeczał wówczas wszelkim zarzutom, podkreślając, że wobec prokuratora, mówiącego o domniemanych naciskach politycznych w sprawie Blidy, toczy się postępowanie dyscyplinarne. Prokurator nagrał wówczas rozmowę ze swoim podwładnym. Teraz - co opisał "SE" - to on został nagrany przez petenta, który przyszedł na skargę do prokuratury.

Sprawa dotyczy prokuratora z Żywca, oskarżającego w sprawie Jerzego J., któremu prokuratura zarzuciła usiłowanie oszustwa. Prokurator ten nabrał wątpliwości co do winy oskarżonego, więc poprosił o wyłączenie go ze sprawy. Jego przełożeni nie uwzględnili wniosku, bo - jak dziś argumentuje prokurator Janeczek - został złożony na 5 minut przed rozprawą, przy końcu procesu.

Prokurator miał więc nadal popierać akt oskarżenia, z którym się nie zgadzał. Jerzy J. został skazany. To właśnie on nagrał później rozmowę z Janeczkiem, dotyczącą m.in. nieuwzględnienia zdania prokuratora przez jego przełożonych. Wobec prokuratora prowadzącego sprawę toczy się obecnie postępowanie dyscyplinarne, a prokurator okręgowy w Bielsku-Białej udzielił mu upomnienia, także - jak podaje prokuratura - z powodu wielu innych zastrzeżeń pod jego adresem.

"Nie miałem żadnego wpływu na, zresztą zgodną z prawem, procedurę wynikającą z art. 8 ustawy o prokuraturze, która zastosowana została wobec prokuratora (...) przez Prokuratora Okręgowego w Bielsku-Białej, a w szczególności nie wydawałem nikomu żadnego polecenia w tej sprawie" - oświadczył w piątek Janeczek, zapowiadając możliwość wystąpienia na drogę sądową przeciwko autorce artykułu o naruszenie dóbr osobistych.

Tagi: prokuratura, wiadomości, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz