Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
katastrofa
16.10.2012 13:34

Katastrofa statku "Prestige". Po 10 latach rusza proces

W dziesięć lat po zatonięciu tankowca Prestige rozpoczął się proces w sprawie największego w historii Hiszpanii wycieku paliwa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Moody75/CC/Flickr)

W dziesięć lat po zatonięciu tankowca _ Prestige _ rozpoczął się proces w sprawie największego w historii Hiszpanii wycieku paliwa; oskarżone są cztery osoby, w tym kapitan statku. Proces toczy się przed sądem w m. La Coruna w Galicii (płn. zachód).

Pływający pod banderą Wysp Bahama i liczący 26 lat tankowiec _ Prestiże _ został uszkodzony w czasie sztormu. Zatonął 19 listopada w roku 2002 w momencie, gdy był holowany na otwarte morze. W zbiornikach miał 70-80 tysięcy ton oleju opałowego, z których co najmniej 50 tysięcy ton zanieczyściło setki kilometrów wybrzeży hiszpańskich i - w mniejszym stopniu - francuskich.

Pierwszy dzień procesu był poświęcony kwestiom proceduralnym, właściwa rozprawa ma się rozpocząć 13 listopada, co, jak pisze AFP, zbiega się co do dnia z 10. rocznicą początku problemów tankowca.

Na ławie oskarżonych zasiedli trzej oskarżeni, w tym kapitan, 76-letni Grek Apostolos, Manguras, któremu grozi do 12 lata więzienia za narażenie środowiska na zniszczenie. Czwarty oskarżony jest poszukiwany.

Eksperci szacowali, że szkody spowodowane wyciekiem mazutu z tankowca przekroczą 10 miliardów euro. Roszczenia cywilne z tytułu szkód wynoszą na razie 2,233 mld euro, lecz według najnowszego raportu ekspertów mogą sięgnąć 4 mld euro. Zanieczyszczenia zniszczyły unikalne ostoje przyrodnicze riasów galicyjskich oraz tradycyjne łowiska tamtejszych rybaków. Była to największa katastrofa ekologiczna w historii Hiszpanii.

Czytaj więcej w Money.pl
Co dalej z kapitanem Schettino? Jest decyzja Prokuratura zarzuca kapitanowi doprowadzenie do katastrofy Costa Concordii. Zginęły wtedy 32 osoby.
Wywrócił się prom. Nie żyje ponad 60 osób Według służb ratunkowych nie ma już nadziei na uratowanie kogokolwiek spośród 83 osób uznanych za zaginione.
Tragedia na morzu. 150 osób nie żyje Chcieli dopłynąć do Australii w nadziei na otrzymanie statusu uchodźców. Takie tragedie zdarzają się regularnie. W ten sposób giną tysiące osób.
Największe katastrofy morskie XX wieku Zatonięcie Titanica uchodzi za największą katastrofę morską XX wieku. Feralnej nocy z 14 na 15 kwietnia zginęło 1504 osób. Na dnach mórz i oceanów można jednak znaleźć wraki, które kryją zdecydowanie bardziej krwawe historie.
Tagi: katastrofa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz