Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Katastrofa smoleńska. W rocznicę zaprezentowany zostanie nowy raport

0
Podziel się:

W specjalnej gazetce wydanej przez PiS Kaczyński napisał, że mamy obowiązek walczyć o prawdę w sprawie tych wydarzeń.

Katastrofa smoleńska. W rocznicę zaprezentowany zostanie nowy raport
(Witold Rozbicki/Reporter)

Msze, apel i marsz pamięci oraz wystąpienie przed Pałacem Prezydenckim prezesa Jarosława Kaczyńskiego to główne elementy organizowanych przez PiS obchodów rocznicy.

W 4. rocznicę katastrofy smoleńskiej o godz. 8 będzie msza święta w intencji ofiar w kościele seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu, a potem o godz. 8.41 apel pamięci przed Pałacem Prezydenckim z udziałem polityków PiS. Przez cały dzień na scenie obok Pałacu Prezydenckiego będą wyświetlane filmy poświęcone katastrofie oraz będą odbywały się koncerty.

Na 16.50 planowane jest wystąpienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego przed Pałacem Prezydenckim. W specjalnej gazetce wydanej przez PiS Kaczyński napisał, że _ mamy obowiązek walczyć o prawdę _ w sprawie katastrofy smoleńskiej.

_ Obowiązek pamięci i walki o prawdę wynika z naszego szacunku dla tych, którzy w katastrofie zginęli. Choć dzieliło ich bardzo dużo, połączyła ich wspólna sprawa oddania hołdu ofiarom ludobójstwa popełnionego na polskich oficerach w Katyniu. Prawda zawsze zwycięży. Przed nami jeszcze długa i ciężka droga, jednak musimy pozostać w przekonaniu, że zjednoczeni w słusznej sprawie, będziemy w stanie wspólnymi siłami przywrócić poległym pod Smoleńskiem należną im pamięć _ - zaznaczył w tekście Kaczyński.

Wieczorem - o godz. 19 będzie msza święta w katedrze św. Jana Chrzciciela, a po niej pod Pałac Prezydencki wyruszy marsz.

10 kwietnia swój kolejny raport przedstawi także zespół Antoniego Macierewicza. Raport jest zatytułowany: _ Cztery lata po Smoleńsku _, liczy ok. 180 stron i ma zawierać m.in. opis rozpadu salonki Tu-154M oraz analizę działania rosyjskich specsłużb. Dokument powtarza tezę o wybuchu w powietrzu. Dotychczasowe ustalenia zespołu Macierewicza są w opozycji do ustaleń komisji, którą kierował Jerzy Miller.

W ostatnich dniach prezes PiS mówił także o potrzebie przyjęcia specjalnej specustawy dotycząca wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej. Według niego miałaby ona doprowadzić do _ zdecydowanego, intensywnego śledztwa _ w sprawie katastrofy.

Jak tłumaczył dziennikarzom rzecznik partii Adam Hofman, potrzebna jest ustawa, która pomogłaby wyjaśnić, _ co było przed katastrofą, samą katastrofę, a także to, co było po niej _. _ Da prokuraturze możliwość ponownego przeprowadzenia proces dowodowego, np. ponownego przesłuchania świadków i nie da możliwości zamknięcia śledztwa, dopóki sprawa nie będzie wyjaśniona _ - podkreślił poseł PiS.

W ocenie PiS, 4. rocznica katastrofy smoleńskiej byłby to też dobry moment, aby wystąpić w obronie honoru gen. Andrzeja Błasika, który zginął w tej katastrofie. Klub PiS przygotował projekt uchwały ws. uczczenia pamięci generała. _ Sejm oddaje hołd generałowi Andrzejowi Błasikowi, dowódcy Sił Powietrznych RP, wzorowemu oficerowi Wojska Polskiego, do końca wiernemu przysiędze wojskowej i honorowi żołnierskiemu _ - napisano w projekcie uchwały.

Prezydium sejmowej komisji kultury zdecydowało, że komisja nie będzie rozpatrywać projektu uchwały ws. Błasika. Jak zapowiedziała marszałek Ewa Kopacz, jeśli projekt zostanie odesłany do Prezydium Sejmu, to w przyszłym tygodniu zbierze się ono i zdecyduje o dalszym losie propozycji.

Czytaj więcej w Money.pl
Ten zespół zakończy spór smoleński? Tusk podpisuje dokument Eksperci mają wyjaśnić, na czym polega _ cała ta smoleńska kampania kłamstw i bzdur _. Co na to Jarosław Kaczyński?
Komorowski: "To zależy od stanu głów" Komorowski zwrócił uwagę, że w sprawie przyczyn katastrofy smoleńskiej _ dla jednych wszystko jest jasne, dla innych wszystko jest bardzo zagmatwane. _ - _ - To zależy od stanu głów _ - uważa prezydent.
Katastrofa Smoleńska. Jest wniosek rodzin Część rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej złożyła wniosek do prokuratury, aby nie upubliczniała opinii w sprawie materiałów wybuchowych na wraku Tu-154M
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)