Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Katastrofa Smoleńska. Część rodzin chce wstrzymania upublicznienia opinii biegłych

0
Podziel się:

Część rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej złożyła wniosek do prokuratury, aby nie upubliczniała opinii w sprawie materiałów wybuchowych na wraku Tu-154M

Katastrofa Smoleńska. Część rodzin chce wstrzymania upublicznienia opinii biegłych
(PAP/Leszek Szymański)

Część rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej zwróciła się z formalnym wnioskiem do wojskowej prokuratury, aby nie upubliczniała opinii ws. materiałów wybuchowych na wraku Tu-154M do czasu aż zapoznają się z nią ich pełnomocnicy.

Wniosek złożył mec. Piotr Pszczółkowski, reprezentujący m.in. prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Pszczółkowski poinformował o tym dziś podczas posiedzenia parlamentarnego zespołu ds. wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej.

Argumentował, że rodziny ofiar powinny jako pierwsze zapoznać się z ekspertyzą, aby móc zgłosić do niej ewentualne zastrzeżenia. Tymczasem - jak relacjonował - gdy zwrócił się do Wojskowej Prokuratury Okręgowej o dostęp do ekspertyzy wyznaczono mu termin na poniedziałek. Tego dnia Naczelna Prokuratura Wojskowa ma poinformować o aktualnym stanie śledztwa ws. katastrofy smoleńskiej.

Według Pszczółkowskiego wszystko wskazuje na to, że prokuratura w poniedziałek przedstawi uzupełniającą opinię odnoszącą się do ewentualnych pozostałości materiałów wybuchowych w próbkach pobranych m.in. z wraku Tu-154M oraz z miejsca katastrofy.

_ Rodziny smoleńskie z oczywistych powodów są zainteresowane tą ekspertyzą (...). Są zainteresowane weryfikacją tych badań i chciałyby mieć wgląd, kontrolę i nadzór (...). Chciałbym, żeby najpierw prokuratura dała możliwość wskazania ewentualnych mankamentów tej opinii i rozstrzygnęła wnioski dowodowe i dopiero wówczas poinformowała o jej treści opinię publiczną _ - podkreślił.

Inni członkowie rodzin ofiar m.in. Dariusz Fedorowicz, brat Aleksandra Fedorowicza, oraz wdowa po Przemysławie Gosiewskim senator Beata Gosiewska mówili o utrudnionym dostępie do akt.

_ Mamy dosyć eufemizmów, niedomówień. Prokuratura powinna być organem, który wyjaśnia wszelkie możliwe aspekty, która dąży bezwzględnie do prawdy (...). Mamy wrażenie, że prokuratura jest w kontrze. Piętrzenie problemów na każdym kroku. (...)Wstyd mi, jako już oficerowi w rezerwie, za ludzi, którzy mundury noszą, bo są oficerami Wojska Polskiego. Nie tylko prokuratorami _ - powiedział Fedorowicz.

Szef parlamentarnego zespołu Antoni Macierewicz (PiS) powiedział, że zespół rozpoczął prace nad zawiadomieniem do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez konkretnych prokuratorów prowadzących śledztwo smoleńskie. Posłowie PiS zarzucają im m.in. matactwo, niszczenie materiału dowodowego i niedopełnienie obowiązków.

Posłowie PiS będą też chcieli, aby w Sejmie minister sprawiedliwości Marek Biernacki przedstawił informację o funkcjonowaniu Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji.

W połowie stycznia prokuratura wojskowa ujawniła wnioski otrzymanej w grudniu zeszłego roku opinii fizykochemicznej Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji, z których wynikało, że nie ujawniono śladów pozostałości materiałów wybuchowych w próbkach pobranych z miejsca katastrofy, z elementów szczątków Tu-154M oraz podczas sekcji zwłok ofiar tragedii.

Prokuratura informowała wtedy, że _ po wnikliwej analizie prokuratorzy prowadzący śledztwo zasięgnęli w dniu 16 stycznia 2014 r. opinii uzupełniającej CLKP, uznając opinię fizykochemiczną za niepełną i w pewnych fragmentach niejasną _. Zgodnie z zapowiedziami uzupełniająca opinia wpłynęła pod koniec marca.

Kpt. Marcin Maksjan z NPW powiedział w poniedziałek, że _ w ciągu najbliższych kilku, kilkunastu dni będziemy mogli poinformować opinię publiczną o głównych konkluzjach ustaleń biegłych po badaniach tych próbek; możliwe, że w formie konferencji prasowej _.

Czytaj więcej w Money.pl
Kaczyński stanął na czele nowego komitetu Zwieńczeniem działań Komitetu mają być uroczystości związane z setną rocznicą odzyskania niepodległości, przypadające na 11 listopada 2018 roku.
Macierewicz o raporcie MAK: Musi zostać... To reakcja zespołu na opinię biegłych, której wyniki ujawniła w czwartek Naczelna Prokuratura Wojskowa.
Żądają zerwania współpracy z służbami Rosji Posłowie PiS Marek Opioła i Antoni Macierewicz zaapelowali na dzisiejszej konferencji w Sejmie o zerwanie przez polskie służby specjalne współpracy ze służbami rosyjskimi.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)