Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
katastrofa smoleńska
24.07.2012 14:28

Katastrofa smoleńska: będzie doniesienie ws. sekcji zwłok

Macierewicz zapowiedział też, że PiS złoży wniosek o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia sejmowej komisji sprawiedliwości ws. nieprawidłowości w związku sekcjami zwłok.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Zespół parlamentarny ds. zbadania przyczyn katastrofy Tu-154M zawiadomi prokuraturę o odpowiedzialności b. minister zdrowia Ewy Kopacz oraz prokuratorów w związku z nieprawidłowościami przy sekcji zwłok ofiar tragedii - zapowiedział szef zespołu Antoni Macierewicz.

Na dzisiejszym posiedzeniu zespołu Macierewicz zapowiedział też, że posłowie PiS złożą wniosek o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia sejmowej komisji sprawiedliwości ws. nieprawidłowości w związku sekcjami zwłok.

O nieprawidłowościach, które miały mieć miejsce przy przeprowadzaniu sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej opowiadali posłom - podczas posiedzenia zespołu - przedstawiciele rodzin ofiar oraz pełnomocnicy rodzin.

Piotr Walentynowicz, wnuk Anny Walentynowicz, powiedział m.in., że w dokumentach sekcyjnych, z jakimi zapoznał się w Prokuraturze Wojskowej nie widnieją podpisy kogokolwiek ze strony polskiej, z wyjątkiem tłumaczy. Podkreślił też, że opis zwłok w nich zawarty różnił się od stanu stwierdzonego w czasie identyfikacji zwłok.

_ - Im dłużej przeglądaliśmy dokumentację, tym bardziej się upewnialiśmy, że nie czytamy dokumentacji dotyczącej Anny Walentynowicz. Wszystko, także zdjęcia, wskazywało na to, że nie dotyczy to mojej babci _ - powiedział.

Obecny na posiedzeniu zespołu mecenas Stefan Hambura, potwierdził, że złożył wniosek o przeprowadzenie ekshumacji zwłok Walentynowicz.

_ - Polska prokuratura zapewniała opinię publiczną, Sejm, rząd, że uczestniczyła w sekcjach zwłok, identyfikacji i oględzinach. Okazuje się, że to jest nieprawda. Dokumentacja, którą przeglądali w prokuraturze przedstawiciele rodziny Anny Walentynowicz udowadnia, że nie sporządzali i nie uczestniczyli w jej sporządzaniu przedstawiciele organów państwa polskiego. Były podpisy wyłącznie strony rosyjskiej _ - komentował Macierewicz.

_ - Nie jest prawdą, że przy sekcjach zwłok, oględzinach uczestniczyli polscy prokuratorzy, patomorfolodzy. Zapewnianie o tym jest nie tyle kłamstwem i oszustwem, ale ma na celu ukrycie popełnienia przestępstwa niedopełnienia obowiązków przez polskich prokuratorów, którzy byli w Rosji, ale także wprowadzaniem w błąd organów ścigania i opinii publicznej przez minister Kopacz i prokuratorów, którzy przed organami Sejmu i Senatu zapewniali, że było inaczej _ - dodał.

Pełnomocnicy rodzin ofiar skarżyli się też posłom, że dokumenty sekcyjne znajdują się w kancelarii tajnej i mają klauzulę poufności. _ - Co więcej, limitowany jest dostęp do materiałów sekcyjnych. Jako pełnomocnik jednej rodziny mam prawo wglądu w dokumenty sekcyjne tylko jednej osoby _ - podkreślił mec. Piotr Pszczółkowski.

Ewa Kopacz podczas sejmowej dyskusji nad informacją rządu o śledztwie w sprawie katastrofy smoleńskiej, mówiła: _ z wielką uwagą obserwowałam pracę naszych patomorfologów przez pierwsze godziny. Pierwsze godziny nie były łatwe i to państwo musicie wiedzieć. Przez moment nasi polscy lekarze byli traktowani jako obserwatorzy tego, co się dzieje. To trwało może kilkanaście minut, a potem, kiedy założyli fartuchy i stanęli do pracy razem z lekarzami rosyjskimi, nie musieli do siebie nic mówić _.

Czytaj więcej w Money.pl
Seremet nic nie zmieni. "To kpina z prawa" Andrzej Seremet nie ma podstaw, by kwestionować umorzenie śledztwa w sprawie organizacji lotów do Smoleńska.
Polska w kryzysie. Mamy swoją zimną wojnę Premier stracił cierpliwość. W ostrych słowach zapowiedział, że podejmie rękawice rzuconą mu przez PiS.
Macierewicz: "Polsce wypowiedziano wojnę" Zdaniem szefa sejmowego zespołu badającego katastrofę smoleńską, nigdy się nie zdarzyło, aby prezydent państwa zginął w katastrofie przez przypadek.
Tagi: katastrofa smoleńska, Ewa Kopacz, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz