Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Katastrofa Costa Concordii. Na pokład wraku weszli biegli

0
Podziel się:

Przy zastosowaniu nadzwyczajnych środków bezpieczeństwa na pokład wraku statku Costa Concordia weszła, po raz pierwszy od katastrofy przed dwoma laty, grupa biegłych powołanych przez sąd.

Katastrofa Costa Concordii. Na pokład wraku weszli biegli
(Polaris/East News)

Przy zastosowaniu nadzwyczajnych środków bezpieczeństwa na pokład wraku statku Costa Concordia weszła, po raz pierwszy od katastrofy przed dwoma laty, grupa biegłych, powołanych przez sąd, przed którym trwa proces kapitana Francesco Schettino.

Wrak gigantycznego wycieczkowca stoi u brzegów włoskiej wyspy Giglio, gdzie nabrał wody i przewrócił się wieczorem 13 stycznia 2012 roku w rezultacie uderzenia o podmorskie skały. W katastrofie zginęły 32 osoby, a o jej spowodowanie oskarżono kapitana. Grozi mu do 20 lat więzienia.

Na pokład w antypoślizgowych butach ochronnych, kaskach i kamizelkach ratunkowych weszło w grupach około 40 osób: adwokaci, biegli, powołani przez sąd na wniosek obrony kapitana oraz oskarżenia, a także prokurator, który postawił zarzuty Schettino.

Miejscem oględzin był mostek kapitański z aparaturą pokładową. Ekspertyzy mają dotyczyć stanu urządzeń i tego, czy cała aparatura w chwili katastrofy zadziałała tak, jak powinna. Zastrzeżenia do tego ma obrona kapitana, który nie przyznaje się do winy.

_ - Wszystko jest zniszczone. Morze wszystko przeżarło _ - powiedział prokurator Francesco Verusio po zejściu z pokładu Concordii.

Po czwartkowych kilkugodzinnych oględzinach obrońca kapitana mecenas Domenico Pepe stwierdził, że wszystko na mostku kapitańskim zmieniło się w rezultacie prowadzonych na pokładzie wraku prac, między innymi w celu jego podniesienia. Zdaniem adwokata niemożliwe jest już obecnie odtworzenie takiego stanu, jaki był tam w chwili katastrofy, ponieważ w trakcie robót usunięto część urządzeń. _ - Być może prace te prowadzili ludzie, którzy nie byli zainteresowani wyjaśnieniem spraw _ - oświadczył obrońca kapitana Schettino.

Za prawdopodobnie bezużyteczne eksperci uznali pokładowe komputery przypominając, że bardzo długo znajdowały się one pod wodą. - _ Sprawdzimy je, choć nadzieje są niewielkie _ - powiedział admirał Giuseppe Cavo Dragone, kierujący zespołem biegłych.

Czytaj więcej w Money.pl
Pasażerowie w panice atakowali załogę Na pokładzie Costa Concordii po katastrofie niektórzy spanikowani pasażerowie policzkowali obsługę.
Zeznania stażysty pogrążą kapitana Schettino Zeznający dziś Salvatore Ursino powiedział, że na pięć minut przed uderzeniem statku o skały koło wyspy Giglio Schettino wydał rozkaz zwiększenia prędkości.
Schettino ją położył, Pietrzak postawił Polski inżynier opowiada o kulisach akcji podnoszenia wraku Costy Concordii.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)