Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Katastrofa smoleńska. Były wiceszef BOR stanie przed sądem

0
Podziel się:

Ta część procesu przed Sądem Okręgowym w Warszawie jest niejawna.

Katastrofa smoleńska. Były wiceszef BOR stanie przed sądem
(Bartosz Krupa/East News)

Oskarżony o nieprawidłowości przy ochronie wizyt VIP-ów w Smoleńsku w kwietniu 2010 r. gen. Paweł Bielawny składa wyjaśnienia. Ta część procesu przed Sądem Okręgowym w Warszawie jest niejawna. Sprawa toczy się w specjalnie zabezpieczonej sali sądu. Tajne będą też zeznania wielu świadków.

W tym trybie m.in. 8 stycznia 2015 r. ma zeznawać b. szef BOR gen. Marian Janicki. Sąd wyznaczył terminy rozpraw do 26 marca - większość będzie niejawna. Pierwsza jawna rozprawa ma się odbyć 14 stycznia. Prawo zabrania _ publicznego rozpowszechniania _ wiadomości z niejawnego procesu. Kodeks karny za takie przestępstwo przewiduje do 2 lat więzienia. Proces ruszył pod koniec listopada. Ani Bielawny, ani jego adwokat nie wypowiadali się dla prasy. Bielawny nie przyznał się do zarzutów, za które grozi mu do 5 lat więzienia. Zapowiadał wcześniej, że będzie odpowiadał tylko na pytania sądu i swego obrońcy, a nie na pytania oskarżenia.

Jest on oskarżony o niedopełnienie, od 18 marca do 10 kwietnia 2010 r., obowiązków związanych z planowaniem, organizacją i realizacją zadań ochronnych Biura. Według Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga _ skutkowało to znacznym obniżeniem bezpieczeństwa ochranianych osób, czym działał na szkodę interesu publicznego, tj. zapewnienia ochrony prezydentowi RP i prezesowi Rady Ministrów oraz interesu prywatnego osób pełniących urząd prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii Kaczyńskiej oraz urząd prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska _. Drugi zarzut to poświadczenie nieprawdy w dokumentacji, że fotograf współpracujący z BOR jest funkcjonariuszem Biura w delegacji do Smoleńska.

Podstawą oskarżenia były ustalenia dwóch biegłych, według których m.in. sposób organizacji i realizacji działań ochronnych był niezgodny z zasadami i pragmatyką BOR. Prokuratura odtajniła ich wnioski. Według nich Bielawny odpowiada m.in. za _ świadome odstąpienie _ od rozpoznania przez BOR lotniska w Smoleńsku; nieobecność BOR na nim oraz niesprawdzenie tras przejazdu prezydenta. Biegli ocenili, że BOR powinien był uznać stopień zagrożenia wizyty L. Kaczyńskiego za _ wysoki _, a nie tylko za _ średni _ (co do wizyty D. Tuska biegli uznali, że stopień taki powinien być określony jako _ średni _, a nie jako _ niski _).

Oskarżycielem posiłkowym w sprawie jest Jarosław Kaczyński. Jego pełnomocnik mec. Piotr Pszczółkowski mówił, że z opinii biegłych wynika, iż L. Kaczyński _ praktycznie chroniony nie był _. Dodawał, że ława oskarżonych powinna _ przy takiej masie uchybień _ objąć więcej osób.

W śledztwie Bielawny nie przyznał się do zarzutu i odmówił składania wyjaśnień. Po przedstawieniu zarzutów w lutym 2012 r. został zdymisjonowany ze stanowiska wiceszefa BOR przez ówczesnego szefa MSW Jacka Cichockiego. Akt oskarżenia prokuratura skierowała do sądu w czerwcu 2012 r. Jesienią 2012 r. sprawę przeniesiono z sądu rejonowego do okręgowego ze względu na jej _ szczególną wagę i zawiłość _.

Sprawę Bielawnego wyłączono ze śledztwa dotyczącego organizacji lotów do Smoleńska w zakresie odpowiedzialności instytucji cywilnych. Prokuratura prawomocnie je ostatnio umorzyła, bo oceniła, że choć były nieprawidłowości przy organizacji lotów, to nie wystarczają one do postawienia zarzutów. Główne śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej - przedłużone ostatnio do kwietnia 2015 r. - prowadzi Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Czytaj więcej w Money.pl
Pomnik w Smoleńsku za duży. Co na to Polska? Premier przypomniała, że projekt pomnika w Smoleńsku był wcześniej uzgodniony, a obecnie proponowane zmiany są niezgodne z tamtymi ustaleniami.
Rosja krytykuje projekt pomnika smoleńskiego Tak uważa minister kultury Federacji Rosyjskiej Władimir Medinski. Polska jest zaskoczona tym stanowiskiem.
BOR dostanie milion na nowy sprzęt. Nie tylko W tym tygodniu szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz podpisze trzy niejawne rozporządzenia, które zwiększą niektóre uprawnienia BOR.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)