Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Katastrofa samolotu AirAsia. Są sygnały z czarnych skrzynek

0
Podziel się:

Statek wykrył sygnały. Nurkowie próbują dotrzeć do ich źródła.

Katastrofa samolotu AirAsia. Są sygnały z czarnych skrzynek
(PAP/EPA)

Ekipy poszukujące wraku samolotu malezyjskich linii AirAsia, który pod koniec grudnia runął do morza między Indonezją a Singapurem, odebrały dziś sygnały pochodzące najpewniej z czarnych skrzynek - poinformował przedstawiciel indonezyjskich służb ratunkowych.

_ Statek wykrył sygnały. Nurkowie próbują dotrzeć _ do ich źródła - powiedział agencji AFP przedstawiciel operacji na Morzu Jawajskim S. B. Supriyadi. Tymczasem jeden ze śledczych Santoso Sayogo wskazał, że wydaje się, iż czarnych skrzynek, które zwykle w Airbusach A320-200 montowane są w części tylnej samolotu, nie ma już najprawdopodobniej w ogonie maszyny. Zaznaczył, że czeka na potwierdzenie, czy rzeczywiście sygnały pochodzą z czarnych skrzynek samolotu.

Należący do taniego przewoźnika AirAsia Airbus ze 162 osobami na pokładzie runął do Morza Jawajskiego 28 grudnia podczas lotu z indonezyjskiego miasta Surabaja do Singapuru. Podczas feralnego lotu pilot za zgodą kontrolerów ruchu powietrznego zmienił kurs, żeby ominąć front burzowy. Wkrótce potem zwrócił się o zgodę na zwiększenie wysokości do 38 tysięcy stóp (ponad 11 580 metrów). Zgody tej nie otrzymał od razu, ponieważ w pobliżu leciały na tym pułapie inne maszyny. Gdy kilka minut później kontrola lotów zezwoliła mu na zwiększenie wysokości do 34 tys. stóp (ponad 10 360 metrów), pilot już nie odpowiedział.

Dotychczas wydobyto pięć dużych części wraku, zlokalizowanego w odległości zaledwie 10 kilometrów od miejsca, gdzie utracono z nim kontakt. Jedna z hipotez zakłada, że katastrofa nastąpiła na skutek oblodzenia maszyny.

Czytaj więcej w Money.pl
Co z czarnymi skrzynkami z Air Asia? Indonezyjska armia, prowadząca akcję poszukiwawczą, chce wydobyć ogon maszyny, gdyż tam są rejestratory.
Znaleźli kolejne ciała ofiar katastrofy AirAsia Pogrzeb pierwszej ofiary, 39-letniej Hayati Lutfiah Hamid, odbył się wczoraj na przedmieściu Surabai, drugiego co do wielkości miasta Indonezji.
Kreml wysyła kolejne dwa IŁy-76 i 72 ludzi W razie potrzeby gotowa jest posłać również helikoptery, które będą mogły przyłączyć się do akcji.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)