Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Katastrofa samolotu AirAsia. Przyczyną oblodzenie?

0
Podziel się:

Indonezyjska Krajowa Agencja Meteorologiczna wydała opinię w tej sprawie. Tymczasem służby odnalazły piąty duży element wraku samolotu.

Katastrofa samolotu AirAsia. Przyczyną oblodzenie?
(PAP/EPA)

Na Morzu Jawajskim odnaleziony został piąty duży element, który jest fragmentem wraku samolotu pasażerskiego Air Asia. Jego silniki mogły zostać uszkodzone przez oblodzenie maszyny - podała dziś indonezyjska Krajowa Agencja Meteorologiczna.

Wydobyto już ciała 31 osób ze 162 znajdujących się na pokładzie maszyny należącej do przewoźnika AirAsia Airbus A320-200, która w minioną niedzielę leciała z drugiego co do wielkości miasta Indonezji Surabaja do Singapuru i wpadła do Morza Jawajskiego.

Do tej pory znaleziono pięć dużych fragmentów wraku samolotu AirAsia, zlokalizowanego w odległości zaledwie 10 kilometrów od miejsca, gdzie utracono z nim kontakt. Piąty element, o długości 10 m wydobyto w niedzielę.

_ Na podstawie dostępnych danych co do lokalizacji maszyny podczas ostatniego z nią kontaktu, panująca pogoda była czynnikiem, który doprowadził do wypadku. Najbardziej prawdopodobnym zjawiskiem meteorologicznym było tu oblodzenie, które mogło uszkodzić silniki. Jest to jedna z możliwości, oparta na analizie danych meteorologicznych _ - podała Agencja Meteorologiczna.

Wypadek efektem samowoli pilota?

AirAsia nie miała zgody na przelot korytarzem powietrznym, który obrał pilot airbusa. Tak twierdzi Djoko Muratmodjo, odpowiedzialny za żeglugę powietrzną w indonezyjskim resorcie transportu.

Według Muratmodjo zgodnie z licencją towarzystwo lotnicze AirAsia było upoważnione do lotów tym korytarzem tylko cztery dni w tygodniu, ale nie w niedzielę kiedy doszło do katastrofy. W konsekwencji do czasu wyjaśnienia jej przyczyny indonezyjski resort transportu zawiesił dla AirAsia zgodę na latanie tą trasą.

Resort transportu wyjaśnia też, kto zezwolił na przelot tym korytarzem. Od poniedziałku indonezyjskie władze rozpoczną kontrole rozkładów wszystkich lotów linii AirAsia w tym kraju. To część rządowego dochodzenia w sprawie katastrofy samolotu malezyjskiego przewoźnika na Morzu Jawajskim.

Nie będziemy skupiać się na licencjach, tylko na rozkładach - powiedział Djoko Muratmodjo. Jak dodał, niewykluczone jest również cofnięcie licencji Air Asia w Indonezji.
Rzecznik ministerstwa transportu poinformował, że załoga airbusa nie wystąpiła także o zmianę planu lotu. Jest to sprzeczne z informacjami władz indonezyjskich z początku tygodnia według których piloci w rozmowach z kontrolerami powietrznymi zgłosili taką potrzebę.

Szef tanich linii Sunu Widyatmoko zapewnił dziennikarzy, że jego firma będzie współpracować z rządem w sprawie śledztwa.

AirAsia to tanie malezyjskie linie lotnicze, które mają swoją filię między innymi w Indonezji.

Czytaj więcej w Money.pl
Znaleźli kolejne ciała ofiar katastrofy AirAsia Pogrzeb pierwszej ofiary, 39-letniej Hayati Lutfiah Hamid, odbył się wczoraj na przedmieściu Surabai, drugiego co do wielkości miasta Indonezji.
Katastrofa AirAsia. Służby ratownicze wydobyły kolejne ciała Wznowiono akcję poszukiwawczą, którą utrudniają silny wiatr i wysokie fale.
Znaleziono duże fragmenty airbusa. AirAsia straci licencję? Do tej pory z morza wyłowiono 30 ciał. Akcję utrudniają silny wiatr i wysokie fale.
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)