Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Katastrofa boeinga na Ukrainie. Rząd Holandii odrzucił propozycję rodzin ofiar

0
Podziel się:

Wniosek o wyznaczenie specjalnego przedstawiciela ONZ, który przejąłby dochodzenie, wystosowała firma prawniczą reprezentującą 20 osób. Zarzucają one władzom, że nie zdołały wszcząć postępowania sądowego w celu ścigania winnych.

Cieżarówki ze szczątakmi samolotu wjeżdżają do bazy Gilze-Rijen.
Cieżarówki ze szczątakmi samolotu wjeżdżają do bazy Gilze-Rijen. (EAST NEWS)

Rząd Holandii odrzucił propozycję krewnych ofiar katastrofy malezyjskiego boeinga, którzy chcą, by śledztwo w tej sprawie przejęło ONZ. Rodziny ofiar zarzucają holenderskim władzom, że _ fuszerują _ dochodzenie.

Wniosek o wyznaczenie specjalnego przedstawiciela ONZ, który przejąłby dochodzenie, został wysłany przez firmę prawniczą reprezentującą 20 osób; zarzucają one władzom Holandii, że nie zdołały wszcząć postępowania sądowego w celu ścigania winnych i że, jak to określono, _ fuszerują _ śledztwo.

Lecący z Amsterdamu do Kuala Lumpur Boeing 777 towarzystwa Malaysia Airlines rozbił się 17 lipca w obwodzie donieckim - na terenie pozostającym do dziś pod kontrolą prorosyjskich separatystów. Jak się powszechnie przypuszcza, został trafiony rakietą ziemia-powietrze. W katastrofie zginęli wszyscy pasażerowie i członkowie załogi - 298 osób. Blisko dwie trzecie zabitych było obywatelami Holandii, co spowodowało przejęcie przez holenderskie władze śledztwa w tej sprawie.

Uzasadniając odrzucenie wniosku krewnych ofiar o przekazanie śledztwa ONZ, wysoki przedstawiciel ministerstwa sprawiedliwości Holandii Dick Schoof oświadczył, że w śledztwo są już zaangażowani reprezentanci 11 państw, w tym Malezji, Ukrainy i Rosji.

Dzisiaj dziesiątki krewnych ofiar katastrofy obserwowały wjazd na teren bazy lotniczej Gilze-Rijen na południu Holandii ośmiu eskortowanych przez policję ciężarówek, które przywiozły szczątki samolotu z Ukrainy tranzytem przez Polskę i Niemcy. W ramach czynności śledczych w bazie ma zostać przeprowadzona rekonstrukcja wraku.

Kijów i Zachód oskarżają prorosyjskich separatystów o zestrzelenie samolotu dostarczoną przez Rosjan rakietą Buk. Władze samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej zaprzeczyły tej wersji wydarzeń, zaprzecza jej też Moskwa i wskazuje na Kijów.

Czytaj więcej w Money.pl
Ustalą prztyczynę zniszczenia Boeinga 777? Rekonstrukcja wraku ma pomóc w ustaleniu dokładnych okoliczności zniszczenia samolotu.
Pamięć czarnych skrzynek nietknięta Według OVV dane z rejestratora rozmów w kokpicie pozostały nietknięte.
"Separatyści na Ukrainie i Rosja to już jedność" W opinii Stanisława Kozieja, zestrzelenie malezyjskiego samolotu nie było świadome i celowe.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)