Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kasparow uniewinniony z zarzutu naruszenia przepisów o zgromadzeniach

Chamowniczeski Sąd Rejonowy w Moskwie uniewinnił jednego z liderów opozycji demokratycznej w Rosji Garriego Kasparowa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Anosmia/CC BY 2.0/Flickr)

Chamowniczeski Sąd Rejonowy w Moskwie uniewinnił jednego z liderów opozycji demokratycznej w Rosji Garriego Kasparowa z zarzutu złamania przepisów o zgromadzeniach, wiecach i pochodach.

Kasparow, przywódca Zjednoczonego Frontu Obywatelskiego (OGF) i były kandydat na prezydenta Federacji Rosyjskiej, został zatrzymany przed tym sądem 17 sierpnia podczas ogłaszania wyroku na członkinie punkrockowej grupy Pussy Riot. Szef OGF przyszedł tam, aby zamanifestować solidarność z trzema artystkami.

Według policji wznosił on okrzyki _ Wolność dla Pussy Riot! _, _ Precz z państwem policyjnym! _ i _ Rosja bez Putina! _. Opozycjonista temu kategorycznie zaprzeczył. Sąd uznał jego winę za nieudowodnioną.

Na Kasparowie, byłym mistrzu świata w szachach, nadal ciąży zarzut ugryzienia policjanta w rękę, gdy ten w czasie zatrzymywania przed Chamowniczeskim Sądem Rejonowym ciągnął go do policyjnego pojazdu. Postępowanie w tej sprawie toczy się oddzielnie. Liderowi Zjednoczonego Frontu Obywatelskiego grozi do 5 lat łagru.

Kasparow określa te oskarżenia jako brednie. _ Owszem, stawiałem opór, ale zęby miałem zaciśnięte _ - twierdzi. Opozycyjny polityk utrzymuje również, że to on został pobity przez policjantów. 17 sierpnia Chamowniczeski Sąd Rejonowy skazał trzy performerki z Pussy Riot - 22-letnią Nadieżdę Tołokonnikową, 24-letnią Marię Alochiną i 29-letnią Jekatierinę Samucewicz - na dwa lata łagru za wykonanie w prawosławnej świątyni antyputinowskiego utworu.

Tołokonnikowa, Alochina i Samucewicz były wśród pięciu członkiń Pussy Riot, które 21 lutego w moskiewskim Soborze Chrystusa Zbawiciela, najważniejszej świątyni prawosławnej Rosji, wykonały utwór _ Bogurodzico, przegoń Putina _. Swój występ nazwały _ modlitwą punkową _.

W marcu trzy kobiety zostały aresztowane, a w lipcu postawiono je przed sądem. O uwolnienie artystek z Pussy Riot bezskutecznie apelowali rosyjscy oraz zagraniczni twórcy kultury i artyści; skazanie performerek wywołało na świecie protesty i obawy o wolność słowa w Rosji.

Tagi: opozycja w rosji, kasparow, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz