Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
tusk
04.07.2012 14:07

Kasia Tusk ofiarą stalkingu? Prokuratura zdecydowała

Śledczy nie dopatrzyli się w zachowaniu mężczyzny przestępstwa, doszli do wniosku, że popełniono wykroczenie polegające na złośliwym niepokojeniu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

Sopocka prokuratura umorzyła śledztwo, w którym badała, czy córka premiera Katarzyna Tusk padła ofiarą stalkingu. Śledczy nie dopatrzyli się w zachowaniu mężczyzny przestępstwa, doszli do wniosku, że popełniono wykroczenie polegające na złośliwym niepokojeniu.

Jak poinformowała szefowa sopockiej prokuratury Barbara Skibicka, decyzję o umorzeniu śledztwa podjęto po analizie treści rozmów oraz sms-ów, jakie przysyłał córce premiera wskazany przez nią mężczyzna - Łukasz P. _ - Nie miały tu miejsca wulgaryzmy, groźby czy wyrażenia obsceniczne _ - powiedziała Skibicka.

Wcześniej zastępca prokuratora rejonowego w Sopocie Tomasz Landowski informował też PAP, że według zawiadomienia złożonego w tej sprawie, mężczyzna miał naprzykrzać się córce premiera przez _ jeden lub dwa dni _.

W tej sytuacji śledczy doszli do wniosku, że zachowanie mężczyzny _ nie wyczerpuje znamion przestępstwa stalkingu _, a można je zakwalifikować jako _ złośliwe niepokojenie drugiego człowieka _. _ - Jest to wykroczenie zagrożone karą ograniczenia wolności, grzywny lub nagany _ - powiedziała Skibicka.

Prokurator wyjaśniła, że po uprawomocnieniu się decyzji o umorzeniu postępowania śledczy przekażą zgromadzony przez siebie materiał policji, która to skieruje do sądu wniosek o ukaranie mężczyzny.

O możliwym popełnieniu na niej przestępstwa stalkingu Katarzyna Tusk zawiadomiła sopocką policję w marcu. Funkcjonariusze i śledczy odmówili informacji o tożsamości osoby, która miała nękać córkę premiera. Według mediów jest to syn znanego kompozytora.

W polskim systemie prawnym stalking to przestępstwo nowe, funkcjonujące od około roku. Polega ono na uporczywym i natrętnym nękaniu, zazwyczaj przejawiającym się w ciągłych próbach nawiązania kontaktu z drugą osobą, mimo jej wyraźnego sprzeciwu. Najczęściej za stalking uważa się: uporczywe telefonowanie, wysyłanie sms-ów, e-maili; oczernianie osoby w internecie czy zostawianie informacji pod drzwiami mieszkania. Osobie dopuszczającej się stalkingu grozi kara pozbawienia wolności do trzech lat.

Czytaj więcej w Money.pl Money.pl
Przesłuchali mężczynę. Nękał Kasię Tusk? Mężczyznę przesłuchali charakterze świadka pouczając, że może odmówić składania zeznań, jeśli ich treść może go narazić na odpowiedzialność karną.
Córka premiera trafiła na policję. Nękają ją Najprawdopodobniej chodzi o blog parodiujący styl córki premiera, pisania o modzie.
Tagi: tusk, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz