Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wyrok
14.06.2011 13:55

Kardiochirurgowi należy się odszkodowanie

Trybunał w Strasburgu: Naruszone zostało domniemanie niewinności dr. Mirosława G., wypowiedzią Zbigniewa Ziobry, że nikt już przez tego pana pozbawiony życia nie będzie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mikdam/Dreamstime)

Orzekanie w procesie kardiochirurga Mirosława G. nie tylko przez sędziów, ale przez asesora stanowi naruszenie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka - uznał Trybunał w Strasburgu. Zasądził na rzecz dr. G. 8 tys. euro odszkodowania od państwa polskiego.

Trybunał nie podzielił innych zarzutów, zawartych w złożonej w 2007 roku skardze do Strasburga: m.in. że naruszone zostało domniemanie niewinności dr. Mirosława G. wypowiedzią ówczesnego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, że _ nikt już przez tego pana pozbawiony życia nie będzie _. Trybunał zwrócił uwagę, że Ziobro przeprosił już dr. G.

Prokuratura postawiła mu szereg zarzutów, w tym m.in. zabójstwa, przyczynienia się do śmierci pacjenta i korupcji. Tymczasowo aresztowany został wypuszczony za kaucją w wysokości 350 tys. zł w maju 2007 r.

W skardze do Strasburga kardiochirurg podkreślał, że jego zatrzymanie było poniżające, gdyż został m.in. skuty kajdankami w obecności personelu szpitala. W ocenie lekarza także celem filmowania całego zdarzenia było poniżenie go. Nie było - jak twierdzi - podstaw do oskarżenia o zabójstwo.

Podkreślał także, że decyzja o tymczasowym aresztowaniu została wydana w sposób arbitralny przez asesora, a nie w pełni niezależnego sędziego, co w jego ocenie narusza Europejską Konwencję o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/58/t24122.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sprawa;smierci;pacjenta;doktora;g;wroci;do;sadu,82,0,560466.html) Sprawa śmierci pacjenta doktora G. wróci do sądu Sąd Najwyższy uważa, że trzeba dokładnie przyjrzeć się zeznaniom rodziny zmarłego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/22/t19990.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ziobro;musi;przeprosic;doktora;g;,192,0,552128.html) Ziobro musi przeprosić doktora G. Sąd Najwyższy odmówił przyjęcia kasacji, jaką od wcześniejszego wyroku złożył były minister.
Tagi: wyrok, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz