Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
karadzic
13.08.2012 14:00

Karadżić domaga się nowego procesu

Radovan Karadżić zażądał rozpoczęcia od nowa procesu przed trybunałem ds. zbrodni wojennych w byłej Jugosławii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mikhail Evstafiev/CC/Wikipedia)

Były przywódca Serbów bośniackich Radovan Karadżić zażądał rozpoczęcia od nowa procesu przed trybunałem ds. zbrodni wojennych w byłej Jugosławii, zarzucając prokuratorowi, że opóźnia ujawnienie dokumentów świadczących na jego korzyść - ogłosił sąd w poniedziałek.

Trybunał z siedzibą w Hadze opublikował podanie Karadżicia, które głosi, że _ rozpoczęcie procesu od nowa i zorganizowanie go w należyty sposób to jedyne wyjście, by proces dr. Karadżicia był bezstronny _.

Według Karadżicia biuro prokuratura nie przekazało mu na czas dokumentów, które świadczą na jego korzyść oraz relacji świadków, i w ten sposób utrudniło mu należyte przygotowanie się do procesu.

W podaniu Karadżić zapewnił, że _ padł ofiarą uprzedzenia _ i wskazał, że _ ma prawo znać dokumenty oskarżenia od samego początku, a nie zapoznawać się z nimi na bieżąco _. Dodał, że chodzi o _ setki tysięcy stron _ dokumentów.

Agencja AFP przypomina, że proces Karadżicia był odraczany kilkakrotnie podczas przedstawiania aktu oskarżenia, po to, by umożliwić mu zapoznanie się z dokumentami.

W czasie wojny w Bośni i Hercegowinie zginęło ok. 100 tys. ludzi, a ponad dwa miliony straciły dach nad głową.

Karadżić jest oskarżony o zbrodnie popełnione w czasie wojny w Bośni i Hercegowinie w latach 1992-95. W październiku ma formalnie rozpocząć swą obronę - broni się sam, korzystając ze wsparcia ekipy prawników.

W czerwcu sąd uniewinnił go z jednego z dwóch zarzutów ludobójstwa, dotyczącego masowych zabójstw, prześladowań i wysiedleń Muzułmanów i Chorwatów z bośniackich miast na początku wojny. Jednocześnie sędziowie odmówili oddalenia dziesięciu innych zarzutów, w tym oskarżenia o ludobójstwo, dotyczącego odpowiedzialności Karadżicia za masakrę ośmiu tysięcy muzułmańskich mężczyzn i chłopców w Srebrenicy w lipcu 1995 roku.

Karadżić został aresztowany w Belgradzie w lipcu 2008 roku. Wcześniej ukrywał się przez 13 lat. Od początku procesu, który ruszył rok później, utrzymuje, że jest niewinny.

Czytaj więcej w Money.pl
Makabryczne fakty. Trwa proces Mladica Jego żołnierze nie cofali się przed niczym. Byłemu dowódcy bośniackich Serbów zarzuca się zamordowanie 8 tysięcy muzułmańskich mężczyzn i chłopców.
Oskarżony o zbrodnie, dla nich jest bohaterem Były chorwacki generał Ante Gotovina, znów stanął przed trybunałem w Hadze.
Tagi: karadzic, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz