Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
łapówki
22.12.2014 20:57

Kara za łapówki. Francuski Alstom musi zapłacić 772 mln dolarów

Alstom płacił za rządowe kontrakty między innymi w Indonezji, Arabii Saudyjskiej i Egipcie. Teraz zapłaci 772 miliony dolarów grzywny.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Tangopaso/wikimedia (CC BY 2.0))
Siedziba firmy w mieście Levallois-Perret

Ministerstwo sprawiedliwości USA poinformowało, że na mocy zawartej z nim ugody francuski koncern Alstom zapłaci 772 mln dolarów grzywny za posługiwanie się łapówkami przy uzyskiwaniu rządowych kontraktów w różnych państwach.

Działający w branży elektromaszynowej Alstom stosował takie praktyki między innymi w Indonezji, Arabii Saudyjskiej i Egipcie.

Nałożona na koncern grzywna jest najwyższą jak dotąd w USA karą finansową dla firmy winnej łamania przepisów o zakazie łapownictwa wobec cudzoziemskich funkcjonariuszy państwowych.

Również w poniedziałek zwalczające przestępczość korupcyjną brytyjskie Biuro do spraw Poważnych Nadużyć (Serious Fraud Office - SFO) postawiło tamtejszej filii Alstomu i jej dwóm pracownikom zarzut przekupywania przedstawicieli obcych rządów, czego mieli się dopuścić w latach 2002-2010.

Dział turbin napędowych Alstomu zmaga się z poważnymi problemami, wywołanymi nie tylko dochodzeniami w sprawie łapówek, ale także spadkiem zamówień i odpływem gotówki. W czerwcu koncern zadecydował o sprzedaniu większości tego działu spółce General Electric, by móc skoncentrować się na produkcji taboru szynowego.

Czytaj więcej w Money.pl
Minister nie wziął łapówki. Umarzają śledztwo - _ Co tu komentować takie oczywistości _ - odpowiada Sławomir Neumann.
Byli posłowie brali łapówki? Bez wyroku Sędzia prowadząca sprawę poinformowała o możliwości zmiany kwalifikacji prawnej czynu wobec ośmiu oskarżonych.
Ludzie Gazpromu przed sądem za łapownictwo Bogdan Bedzoliak i Aleksandr Sajchedinow brali łapówki od szwajcarskiego koncernu ABB i niemieckiego Siemensa w zamian za zlecenia przy budowie gazociągu jamalskiego.
Tagi: łapówki, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz