Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
korupcja w chinach
10.08.2015 15:53

Kara śmierci w Chinach. Generał-łapówkarz ukarany w zawieszeniu

Chiński były generał Gu Junsha został skazany na karę śmierci w zawieszeniu za korupcję, której dopuścił się jako wiceszef podległego Centralnej Komisji Wojskowej Generalnego Departamentu Logistyki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(shanidov/Flickr)

Chiński były generał Gu Junsha został skazany na karę śmierci w zawieszeniu za korupcję, której dopuścił się jako wiceszef podległego Centralnej Komisji Wojskowej Generalnego Departamentu Logistyki - podało w poniedziałek chińskie ministerstwo obrony.

Jest on kolejnym wysokiej rangi wojskowym, pociągniętym do odpowiedzialności karnej w związku z forsowaną przez prezydenta Chin Xi Jinpinga kampanią walki z nadużyciami gospodarczymi w siłach zbrojnych.

Jak podał na swej stronie internetowej resort obrony, sąd uznał 58-letniego Gu za winnego między innymi łapownictwa, nadużycia uprawnień służbowych i sprzeniewierzenia funduszy publicznych. Wykonanie wyroku zawieszono na dwa lata, co oznacza, że po tym czasie w razie dobrego zachowania skazanego jego kara zostanie zamieniona na dożywotnie pozbawienie wolności.

Gu aresztowano w 2014 roku pod zarzutem rozległej działalności korupcyjnej. - Wojskowy sąd ustalił, że kwota przyjętych przez Gu łapówek była olbrzymia, ich szkodliwe następstwa szczególnie ciężkie, wartość sprzeniewierzonych funduszy publicznych niezmierna, a okoliczności nadużywania przez niego uprawnień służbowych szczególnie poważne - głosi oddzielne oświadczenie anonimowego przedstawiciela sądu. Dodał on, że rozprawa odbywała się przy drzwiach zamkniętych ze względu na ochronę "tajemnic wojskowych".

Sprawa Gu była powiązana z dochodzeniem przeciwko zmarłemu w marcu bieżącego roku byłemu wiceprzewodniczącemu Centralnej Komisji Wojskowej Xu Caihou, który według władz przyznał się do brania "znacznych" łapówek w zamian za pomoc w awansowaniu.

*Zobacz także: Chińska gospodarka ostro hamuje. Co się dzieje w Azji? *

Tagi: korupcja w chinach, wiadomości, prawo, wiadmości, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz