Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kara śmierci na świecie. "Surowość nie odstrasza przestępców"

1
Podziel się:

Kara częściej widziana jest jako odpłata za dokonane czyny, a nie jako środek dający szansę na poprawę i powrót do społeczeństwa.

Kara śmierci na świecie. "Surowość nie odstrasza przestępców"
(kIMDARam/Flickr)

Dla jednych słuszna odpłata za zbrodnie, dla innych niewytłumaczalne barbarzyństwo. Kara śmierci jest nadal wykonywana w wielu krajach. Sprzeciwiają się jej prawnicy, resocjalizatorzy i obrońcy praw człowieka.

W dniu sprzeciwu wobec kary śmierci specjaliści zastanawiają się nad skutecznością surowych sankcji karnych. Doktor Paweł Kobes z Uniwersytetu Warszawskiego podkreśla, że nie jest ona stosowana od 1988 roku, a od 1997 roku nie ma jej w kodeksie karnym. Jednak nadal jest społeczne oczekiwanie surowych sankcji wobec sprawców przestępstw.

Kara częściej widziana jest jako odpłata za dokonane czyny, a nie jako środek dający szansę na poprawę i powrót do społeczeństwa. Jak podkreśla, nie da sie resocjalizować człowieka bez udziału społeczeństwa, a kary dziś polegają głównie na izolacji z próbami działań naprawczych. Jak zaznacza doktor Paweł Kobes, surowość kary raczej sprawców przestępstw nie odstrasza, ponieważ dokonując czynu nikt nie zastanawia się nad zapisami kodeksu karnego. Natomiast już od 18. wieku wiadomo, że nie wysokość kary, ale jej nieuchronność ma wpływ na ograniczenie przestępczości. Niech to będą kary z elementami dolegliwości, ale pośrednie, o charakterze wolnościowym i angażujące społeczeństwo - przekonuje ekspert w dziedzinie resocjalizacji.

Maciej Sopyło z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka podkreśla, że o skutkach surowości prawa i o stosowaniu kar nieizolacyjnych trzeba rozmawiać nie tylko wtedy, gdy dojdzie do zbrodni. Bo tematy karania przestępców i ich powrotu do społeczeństwa praktycznie nie pojawiają się w debacie publicznej poza gronem ekspertów - uważa prawnik.

Podkreśla, że są dobre przykłady współpracy sądów, gmin i zakładów pracy zatrudniających więźniów i umożliwiających im powrót do życia na wolności. I dodaje, że więźniom na pracy zależy, bo jest to towar deficytowy w więzieniu.

Halina Bortnowska - publicystka i wolontariuszka pracująca z więźniami - mówi, że warto zastanowić się co zrobić, żeby przygotować powrót do życia na wolności dla ludzi kończących kary. Jak podkreśla, zniósłszy karę śmierci musimy zastanowić się jak zniwelować zły wpływ surowych kar izolacyjnych. I jak przygotować społeczeństwo by nie obawiało się więźniów - a samych więźniów , by nie obawiali się powrotu do społeczeństwa

W warszawskim klubie Faktyczny Dom Kultury (18.30) wieczorem ma odbyć się debata na temat systemu penitencjarnego. Będzie też wystawa i aukcja prac więźniów. Dochód z niej ma być przeznaczony na pracę z osadzonymi i przygotowywanie ich do życia na wolności.

Czytaj więcej w Money.pl
Na Bialorusi zapadł kolejny wyrok śmierci Białoruś jest jedynym krajem europejskim, gdzie kara śmierci jest wykonywana
UE: Apel o całkowity zakaz kary śmierci _ Żadne państwo nie ma moralnego prawa do zabijania _- uważają urzędnicy rady Europy i Unii Europejskiej.
Euromajdan ma szansę na unijną nagrodę Jego konkurentami są kongijski lekarz ginekolog Denis Mukwege oraz obrończyni praw człowieka z Azerbejdżanu Lejla Junus.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
Jerzy
3 lata temu
Co tu komentować takie nonsensy. Jak nieuchronność czegoś co nie odstrasza, ma odstraszać. Skoro przestępca nie czyta k.k., to z pewnością nie czyta statystyk dotyczących przestępstw. Są to poglądy tak bzdurne, że aż nie do uwierzenia.