Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kanonizacja Jana Pawła II. Sejm przyjął uchwałę ws. uczczenia papieża

0
Podziel się:

Za uchwałą opowiedziało się 380 posłów, przeciwko było 34, dwóch wstrzymało się od głosu.

Kanonizacja Jana Pawła II. Sejm przyjął uchwałę ws. uczczenia papieża
(PAP/Leszek Szymański)

Sejm przyjął uchwałę w sprawie uczczenia Jana Pawła II. _ W przeddzień kanonizacji ojca świętego Jana Pawła II, głowy Kościoła powszechnego i wielkiego Polaka, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża mu wdzięczność i szacunek _ - głosi dokument.

Za uchwałą rekomendowaną przez sejmową komisję kultury opowiedziało się 380 posłów, przeciwko było 34, dwóch posłów wstrzymało się od głosu.

Przeciwni uchwale byli posłowie Twojego Ruchu oraz wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka (niezrzeszona); większość posłów SLD obecnych na sali nie wzięła udziału w głosowaniu. Wcześniej Sejm odrzucił poprawkę SLD, która nadałaby uchwale nową treść.

Posłowie napisali w przyjętej przez Sejm uchwale: _ Dziewięć lat temu, kilka dni po śmierci ojca świętego Jana Pawła II, posłowie i senatorowie zebrani na uroczystym zgromadzeniu oddali mu hołd, nazywając go głosicielem ewangelii Jezusa Chrystusa, wielkim moralnym autorytetem, ojcem i nauczycielem, a także "człowiekiem pokoju i nadziei+ oraz +najważniejszym z ojców niepodległości Polski". Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uważa, że określenia te nie straciły niczego ze swojej aktualności _.

Uchwała mówi również o tym, że _ Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża nadzieję, że kanonizacja ojca świętego Jana Pawła II będzie dla wszystkich Polaków okazją do radosnego i solidarnego świętowania, a także zachętą do głębszego poznania jego intelektualnej i duchowej spuścizny oraz do podejmowania i kontynuowania jego dzieła. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej apeluje do wszystkich członków narodowej wspólnoty o godne uczczenie tego wydarzenia _ - brzmi uchwała.

Przed głosowaniem marszałek Sejmu Ewa Kopacz zaapelowała o godną i odpowiedzialną postawę w sprawie uchwały dotyczącej Jana Pawła II, bo - jak podkreśliła - _ ten wielki człowiek, któremu to głosowanie będzie poświęcone, zasługuje na to, jak nikt inny _.

Jak dodała, przebieg głosowania jest w dużej mierze sprawdzianem z szacunku dla drugiego człowieka. _ - Jestem przekonana, że ten sprawdzian, przed którym stoimy, nie jest ani ponad nasze siły, ani ponad naszą dobrą wolę _ - podkreśliła Kopacz. _ - Nikt nikomu nie może narzucić, jak ma postąpić, każdy to zrobi we własnym sumieniu _ - mówiła marszałek.

Z kolei poseł sprawozdawca Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO) podkreślała, że Jan Paweł II był z Polakami podczas rodzenia się pierwszej Solidarności, w mrocznych czasach stanu wojennego, gdy ważyły się losy naszego przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, a podczas pierwszej pielgrzymki od Polski obudził Polaków - dodał nam siły i nadziei. - _ I za to każdy - uznający świętych bądź nieuznający, rządzący się porządkiem prawa kanonicznego bądź prawa kanonicznego - każdy ma obowiązek wyrazić Janowi Pawłowi II wdzięczność i szacunek _ - podkreśliła.

Podczas odczytywania treści uchwały większość posłów na sejmowej sali wstała; na miejscach siedzących - poza nielicznymi wyjątkami - pozostali posłowie klubów SLD i Twojego Ruchu.

Za uchwałą zagłosowało 200 posłów PO (nikt nie był przeciw, wstrzymała się jedna). Uchwałę poprało 123 posłów PiS (bez głosów przeciwnych i wstrzymujących się). 33 posłów Twojego Ruchu było przeciwko uchwale (nikt nie był za, nikt nie wstrzymał się od głosu). Uchwałę poparło 31 posłów PSL (nikt nie był przeciwny, nikt nie wstrzymał się od głosu). Za uchwałą oddało głos trzech posłów SLD: Romuald Ajchler, Anna Bańkowska, Tadeusz Tomaszewski. Pozostali obecni na sali nie wzięli udziału w głosowaniu. Za uchwałą zagłosowali wszyscy posłowie Solidarnej Polski (16 posłów).

Przed głosowaniem w sprawie przyjęcia uchwały nie było debaty. Za wyłączeniem debaty opowiedziało się 412 posłów; 20 było przeciw; nikt nie wstrzymał się od głosu.

W kolejnym głosowaniu odrzucona została poprawka zgłoszona przez Tadeusza Iwińskiego (SLD); jej treść była propozycją uchwały w sprawie roli Jana Pawła II w procesie polskich przemian. Za przyjęciem poprawki opowiedziało się 29 posłów, 398 było przeciwnych, dwóch wstrzymało się od głosu.

_ - Wydaje się, że jest to tekst, który oddaje należną cześć (Janowi Pawłowi II), a który równocześnie stoi na straży polskiej konstytucji _ - przekonywał Iwiński. Zaznaczył, że uchwała w kształcie rekomendowanym przez sejmową komisję dotyczy sfery religijnej, co stoi w sprzeczności z zapisami konstytucji.

_ W dniach, w których Kościół rzymsko-katolicki wpisuje Jana Pawła II do grona świętych, Sejm RP przypomina zasługi zmarłego papieża dla polskiej pokojowej transformacji, życia społecznego i duchowego oraz pokonania przeszkód na drodze naszego kraju do członkostwa w Unii Europejskiej _ - czytamy w propozycji SLD. Podkreślono w niej, że Jan Paweł II wielokrotnie zwracał uwagę na społeczne koszty przemian, troszczył się o należytą rolę Polski w społeczności międzynarodowej, apelował o skupianie się Polaków wokół polskiej racji stanu i dobra wspólnego. _ Sejm RP wyraża hołd jego pamięci, uznanie dla dzieła i myśli papieża Polaka oraz wkładu Jana Pawła II w budowę polskiej pomyślności _ - napisano w odrzuconej poprawce SLD.

Czytaj więcej w Money.pl
Rzym ogranicza ruch, wprowadza kontrole Policjanci i karabinierzy udający pielgrzymów podchodzą do oszustów, których łatwo rozpoznać po tym, że mają teczki wypełnione fikcyjnymi kompletami biletów i ofert turystycznych.
Aplikacja mobilna na... kanonizację. Zobacz Program zawiera ona wiele praktycznych informacji oraz nawigację.
Rzym wyda na papieży nawet 8 mln euro Przyjęcie ogromnej fali pielgrzymów może sporo kosztować _ Wieczne Miasto _, które już zwróciło się z prośbą o pomoc do premiera Włoch.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)