Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Auschwitz
28.06.2010 14:52

Kanadyjczycy próbowali okraść Muzeum Auschwitz

Chcieli ukraść szpilki, służące do przytwierdzania szyn do podkładów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wulfstan/CC)

Dwóch Kanadyjczyków usiłowało ukraść z rampy kolejowej w byłym niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau tak zwane szpilki, służące do przytwierdzania szyn do podkładów. Po przesłuchaniu zostali wypuszczeni.

Policjanci z Oświęcimia poinformowali, że mężczyźni zostali przesłuchani w obecności biegłego tłumacza języka francuskiego, w którym się porozumiewali. Po konsultacji z prokuratorem zostali zwolnieni bez przedstawienia im jakichkolwiek zarzutów.

Rzecznik prasowy Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Jarosław Mensfelt powiedział PAP, że _ szpilki _ miały być pamiątkami z pobytu w muzeum. Zachowanie złodziei zwróciło uwagę innych zwiedzających, którzy powiadomili straż muzealną. Kanadyjczycy zostali zatrzymani i przekazani policjantom.

Jarosław Mensfelt powiedział, że Kanadyjczycy musieli wiedzieć, iż popełniają przestępstwo. _ - Wchodząc na teren byłego Auschwitz II - Birkenau przez Bramę Główną musieli zauważyć napisy, że jest to teren muzeum i że obiekt znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO _ - mówił.

Rzecznik dodał, że rejon rampy, na którym stoją historyczne wagony, jest monitorowany przez kamerę. - _ Pomimo stałego monitoringu i wzmożonych patroli każdy może jednak się schylić i coś zabrać _ - powiedział. Przypomniał, że teren muzeum liczy prawie 200 hektarów powierzchni, ponad 150 budynków i ponad 300 ruin, kilometry ogrodzeń, wieże wartownicze.

Rampę wewnątrz byłego Auschwitz II-Birkenau Niemcy wybudowali wiosną 1944 roku, by transporty z Żydami docierały niemal pod same komory gazowe. Na niej przeprowadzano selekcje. Wcześniej, w latach 1942-1944, Niemcy korzystali z rampy pomiędzy obozami Auschwitz I i Auschwitz II - Birkenau.

Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku. KL Auschwitz II - Birkenau powstał dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. W kompleksie Auschwitz istniała także sieć ponad 40 podobozów. Niemcy zgładzili w Auschwitz ponad 1,1 miliona osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

Tagi: Auschwitz, wiadmomości, wiadomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz