Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prawo w kanadzie
02.11.2012 09:01

Kanada zmienia prawo. Nowe kary za zasłanianie...

Osobom, które podczas zamieszek i nielegalnych demonstracji zasłaniają twarze, w Kanadzie będzie grozić kara do 10 lat więzienia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(scazon/CC/Flickr)

Osobom, które podczas zamieszek i nielegalnych demonstracji zasłaniają twarze, w Kanadzie będzie grozić kara do 10 lat więzienia. Takie rozwiązania prawne przyjął w Halloween kanadyjski parlament.

Ustawa, która właśnie przeszła ostatnie, trzecie czytanie w Izbie Gmin, jest konsekwencją zamieszek podczas szczytu G20 w Toronto w 2010 r. i w Vancouver po ubiegłorocznym finale Pucharu Stanleya. Zamaskowani uczestnicy niszczyli sklepy, restauracje i samochody, także policyjne.

Jak mówił mediom konserwatywny deputowany Blake Richards, który wniósł do parlamentu projekt nowelizacji kodeksu karnego, w Vancouver policja doliczyła się 15 tys. aktów wandalizmu, jednak mogła wnieść formalne oskarżenia przeciw niewielu osobom. Policja w Vancouver korzystała ze zdjęć i nagrań zarejestrowanych przez wielu świadków wydarzeń, jednak trudno było określić tożsamość uczestników zamieszek.

Po wejściu zmian w życie będzie można skazać na karę do 10 lat więzienia kogoś, kto podczas zamieszek zakrywa twarz. W tekście nowelizacji zdefiniowano te okoliczności w ten sposób, że _ ktokolwiek popełnia wykroczenie (określone w odpowiednim artykule Kodeksu karnego - PAP) mając włożoną maskę lub inne przebranie w celu ukrycia swojej tożsamości bez prawnego uzasadnienia, jest winny popełnienia czynu przestępczego i podlega karze pozbawienia wolności do 10 lat _. Kto zaś zakrywa twarz podczas nielegalnego zgromadzenia może trafić do więzienia na czas do 5 lat. Kodeks karny definiuje _ nielegalne zgromadzenie _ jako zgromadzenie trzech lub więcej osób, które w celu osiągnięcia założonego celu zachowują się w sposób budzący uzasadnione obawy u świadków takiego spotkania.

_ Prawne uzasadnienie _ czy też _ prawne powody _, ujęte w nowelizacji to klauzula, która pozwoli osobom zakrywającym twarz z powodów religijnych, a które znalazły się na terenie zamieszek, uniknąć odpowiedzialności karnej.

Opozycja wskazywała, że nowe prawo budzi wątpliwości, bo nie wiadomo na przykład, czy czapka naciągnięta na czoło będzie już traktowana jako zasłanianie twarzy. Agencja The Canadian Press cytowała przeciwników nowelizacji, którzy uważają, że odbiera ona prawo do zachowania anonimowości podczas demonstracji. Z kolei prawnicy wskazywali, że obowiązujące prawo dawało już policji możliwość aresztowania zamaskowanych uczestników zamieszek.

Nowe rozwiązania prawne nie dotyczą legalnych zgromadzeń i demonstracji, podczas których uczestnicy decydują się np. na założenie masek. Jak wyjaśniał mediom Richards, ustawa nie dotyczy oczywiście chociażby tradycji przebierania się w Halloween.

Czytaj więcej w Money.pl
Wydali wojnę koncernom spożywczym Lekarze z kanadyjskiej prowincji Ontario domagają się wprowadzenia ostrzeżeń na opakowaniach śmieciowego jedzenia. Bo fast foody jak papierosy - zabijają powoli.
Karty płatnicze kluczem do afery szpiegowskiej Jeffrey Paul Delisle potwierdził, że sprzedawał informacje Rosjanom przez ponad cztery lata.
Tagi: prawo w kanadzie, kanada, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz