Notowania

afera
01.07.2010 14:52

Kamiński ścigany za aferę gruntową

Byłemu szefowi CBA zarzucono kierowanie nielegalnymi działaniami agentów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Paweł Kula)

aktualizacja 16:10

*Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie zakończyła śledztwo przeciwko Mariuszowi Kamińskiemu i innym osobom z byłego kierownictwa Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Chodzi o działania operacyjne CBA w tzw. aferze gruntowej w 2006 i 2007 roku. Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego, data ogłoszenia tych zarzutów przed wyborami nie jest przypadkowa. *

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie Mariola Zarzyka-Rzucidło powiedziała, że byłemu szefowi Biura przedstawiono cztery zarzuty.

Najważniejsze to nadużycie uprawnień, kierowanie nielegalnymi działaniami operacyjnymi CBA dotyczącymi wręczenia łapówki osobom powołującym się na wpływy w resorcie rolnictwa i funkcjonariuszom publicznym oraz kierowanie podrabianiem dokumentów i wyłudzeniem poświadczenia nieprawdy w oparciu o te dokumenty.

POSŁUCHAJ MARIOLĘ ZARZYCKĄ-RZUCIDŁO:

Zarzuty w tej sprawie przedstawiono też byłemu zastępcy Mariusza Kamińskiego i dwóm dyrektorom zarządu operacyjno-śledczego CBA. Podejrzani nie przyznali się do winy. Grozi im do 8 lat wiezienia.

Do końca lipca akt oskarżenia trafi do warszawskiego sądu.
Pierwotnie śledztwo miało zakończyć się do 23 sierpnia, ale prokurator uznał,że mozna je zamknąć już teraz dodała Mariola Zarzyka-Rzucidło.

*POSŁUCHAJ MARIOLĘ ZARZYCKĄ-RZUCIDŁO: *

Zdaniem rzeszowskiej prokuratury działania operacyjne CBA w tzw. aferze gruntowej były niezgodne z prawem. Funkcjonariusze CBA sfałszowali dokumenty, na podstawie których urzędnicy ministerstwa rolnictwa za łapówkę mieli odrolnić grunty na Mazurach.
Efektem akcji było m.in. zatrzymanie dwóch osób i dymisja ówczesnego ministra rolnictwa Andrzeja Leppera.

Kaczyński: to nie przypadek, że te zarzuty postawiono właśnie teraz

Prezes PiS Jarosław Kaczyński wierzy w uczciwość byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego.

Jarosław Kaczyński podejrzewa, że czas w którym prokuratura informuje o tej decyzji nie jest przypadkowy.

POSŁUCHAJ JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO:

Szef sztabu Bronisława Komorowskiego Sławomir Nowak niechętnie komentuje wypowiedzi polityków PiS.

Dodaje, że nie widzi podstaw do łączenia sprawy zarzutów dla Kamińskiego z kampanią wyborczą.

POSŁUCHAJ SŁAWOMIRA NOWAKA:

O płatną protekcję, czyli powoływanie się na wpływy w resorcie, oskarżono wcześniej Piotra Rybę i Andrzeja K. Sąd I instancji skazał ich za to na karę więzienia i grzywny, a legalności samej akcji CBA nie oceniał, uznając, że skoro była na nią zgoda sądu, należy ją uznać za prawidłową. Niedawno sąd II instancji uchylił wyroki skazujące, a w ponownym procesie sąd miałby badać prawidłowość tej akcji.

* [ Wskaźniki makroekonomiczne w Money.pl ]( http://www.money.pl/gospodarka/wskazniki/pkb/ )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: afera, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz