Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kamerun: Nieznani sprawcy porwali duchownych

0
Podziel się:

Ministerstwo spraw zagranicznych Włoch wezwało, by nie nadawać sprawie rozgłosu, co powinno ułatwić jej szybkie rozwiązanie.

Kamerun: Nieznani sprawcy porwali duchownych
(PAP/EPA)

Uprowadzonych zostało dwóch księży z Włoch i zakonnica z Kanady - poinformowało Radio Watykańskie. Włoskie media spekulują, że za porwaniem stoją islamiści z Boko Haram. O ich uwolnienie upomniał się już papież Franciszek.

Watykańska rozgłośnia poinformowała, że duchowni i siostra zakonna zostali uprowadzeni w nocy ze swych domów w mieście Maroua na północy Kamerunu. Informacje o uprowadzeniu potwierdziło włoskie ministerstwo spraw zagranicznych, według którego są to księża Giampaolo Marta i Gianantonio Allegri. Tożsamość kanadyjskiej zakonnicy nie została ujawniona.

Włoskie MSZ nie ma informacji, czy za porwaniem kryją się islamiści z Boko Haram, o których donosiły włoskie media. Papież Franciszek zaapelował o uwolnienie porwanych, natomiast ministerstwo spraw zagranicznych Włoch wezwało, by nie nadawać sprawie rozgłosu, co powinno ułatwić jej szybkie rozwiązanie.

Uprowadzeni na północy Kamerunu dwaj włoscy misjonarze oraz kanadyjska zakonnica są najprawdopodobniej w rekach islamskich fundamentalistów z ugrupowania Boko Haram. Biuro prasowe Watykanu potwierdziło, że papież Franciszek wie o tym od wczesnego rana. Modli się za nich i życzy jak najszybszego uwolnienia. Jest też w stałym kontakcie z nuncjatura apostolską w stolicy Kamerunu.

Ordynariusz diecezji w Vicenzy, z której pochodzą obaj włoscy księża, też przychyla się do tezy, że za ich porwaniem stoi Boko Haram, której członkowie przenikają do Kamerunu z sąsiedniej Nigerii. W ostatnim czasie misjonarze otrzymywali pogróżki i zamierzali opuścić placówkę. Porwanie nastąpiło w momencie, gdy szykowali się do odjazdu.

Okolice miasta Maroua graniczą z północnym terytorium Nigerii, które stanowi miejsce szczególnej aktywności islamskich bojówek, a w szczególności Boko Haram, które od 2009 roku prowadzi zbrojną walkę o przekształcenie Nigerii lub przynajmniej jej części w radykalne państwo islamskie.

Trzy miesiące temu islamiści z Boko Haram uwolnili młodego francuskiego księdza Georgesa Vandenbeuscha, który w ubiegłym roku został porwany w Kamerunie przy granicy z Nigerią przez Boko Haram i uwolniony po ponad miesiącu niewoli.

Czytaj więcej w Money.pl
Papież spotkał się z królową. Dostał miód i... Wręczając tradycyjny, obowiązkowy podarunekElżbieta II powiedziała: _ Obawiam się, że muszę i to dać, to nieuchronne. _
Kryzys w Grecji tematem audiencji u papieża _ Gratuluję wam prezydenta, to człowiek pokoju i człowiek mądry _ - stwierdził Franciszek po wizycie polityka.
Papież największym przywódcą świata W rankingu magazynu _ Fortune _ Franciszek I pokonał takie osobistości jak Angela Merkel, Warren Buffet i Dalajlama.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)