Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kambodża: olbrzymie nieprawidłowości podczas wyborów

0
Podziel się:

Opozycja alarmuje, że z list wyborczych zniknęły tysiące nazwisk. Wyborcy nie mogli zagłosować, ponieważ ktoś już wcześniej zrobił to za nich.

Kambodża: olbrzymie nieprawidłowości podczas wyborów
(PAP/EPA)

Kambodżańska opozycja oświadczyła, że podczas odbywających się tego dnia wyborów parlamentarnych doszło do największych w historii tego kraju nieprawidłowości, w tym do znacznych fałszerstw list wyborczych.

_ - Sytuacja jest o wiele poważniejsza niż podczas jakichkolwiek wcześniejszych wyborów _ - powiedział rzecznik nowopowstałej Partii Ocalenia Narodowego Yim Sovann. Jak poinformował, z list wyborczych zniknęły tysiące nazwisk; wyborcy nie mogli zagłosować, ponieważ najwyraźniej ktoś już wcześniej zrobił to za nich.

Według świadka, na którego powołuje się agencja AFP, w związku z nieprawidłowościami podczas głosowania około 500 osób protestowało około południa czasu lokalnego w prowincji Prej Weng na wschodzie kraju.

Do głosowania uprawnionych jest 10 mln Kambodżan w tym liczącym blisko 15 mln ludzi kraju. W wyborach wyłanianych jest 123 deputowanych Zgromadzenia Narodowego, niższej izby parlamentu.

O miejsca w parlamencie rywalizuje osiem ugrupowań politycznych. Według sondaży najwięcej miejsc zdobędzie rządząca Kambodżańska Partia Ludowa (PPC) premiera Hun Sena, mająca obecnie 90 deputowanych, na drugim miejscu uplasuje się zaś Partia Ocalenia Narodowego. Jej lider Sam Rainsy niedawno wrócił z emigracji, jednak nie startuje w wyborach, gdyż komisja wyborcza odrzuciła jego wniosek rejestracyjny.

Hun Sen doszedł do władzy 28 lat temu i obecnie jest jednym z najdłużej urzędujących szefów rządu na świecie. Ostatnio zapowiedział, że zamierza pozostać na stanowisku do 74. roku życia. Premier Kambodży należał do Czerwonych Khmerów, ale w czasie wojny zbiegł do Wietnamu. Od dawna do utrzymania popularności wykorzystuje ciemną kartę w historii kraju oraz swój własny udział w wyzwoleniu Kambodży.

Wybory monitoruje ponad 290 zagranicznych obserwatorów.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)