Komisja Europejska ma ogłosić dziś propozycję objęcia całego obwodu kaliningradzkiego, części Pomorza oraz Warmii i Mazur przepisami ruchu przygranicznego UE. Gdy propozycja wejdzie w życie, mieszkańcy Kaliningradu będą mogli bez wiz odwiedzić np. Gdańsk.
_ Obwód kaliningradzki ma zupełnie wyjątkowe położenie geograficzne. To stosunkowo mały obszar, który jest otoczony przez dwa kraje UE (Polskę i Litwę), całe jego terytorium ma charakter obszaru granicznego. (...) Aby uniknąć izolacji Kaliningradu od jego bezpośrednich sąsiadów, należy ułatwić podróżowanie jego mieszkańcom _ - argumentuje KE w swojej propozycji zmiany rozporządzenia o małym ruchu granicznym. Jak nieoficjalnie dowiedziała się PAP propozycja ta ma być ogłoszona przez KE dziś.
O wprowadzenie bezwizowego ruchu dla mieszkańców całego obwodu kaliningradzkiego apelowała m.in. Polska. Obecne regulacje europejskie pozwalają na ustanowienie małego ruchu granicznego w pasie 30, a maksymalnie 50 kilometrów po obu stronach granicy. Obwód kaliningradzki graniczy z Litwą i Polską. Największa rozciągłość obwodu z północy na południe to 108 km, a ze wschodu na zachód - 205 km.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/133/t94085.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ukraina;w;2012;bez;wiz;do;unii;europejskiej,24,0,853016.html) Ukraina w 2012 bez wiz do Unii Europejskiej?
_ - Chodziło o to, by objąć unijnymi regulacjami o małym ruchu granicznym cały obwód kaliningradzki oraz proporcjonalny obszar po stronie polskiej _ - wyjaśnił anonimowy unijny urzędnik.
W swojej propozycji KE wymienia na Pomorzu: Sopot, Gdańsk, Gdynię oraz powiaty pucki, gdański, nowodworski i malborski, a w województwie warmińsko-mazurskim: Elbląg, Olsztyn oraz powiaty elbląski, braniewski, lidzbarski, bartoszycki, olsztyński, kętrzyński, mrągowski, węgorzewski, giżycki, gołdapski, olecki.
_ Większość krajów UE popiera takie rozwiązanie, pod warunkiem jednak, że nie będzie żadnych dyskusji na temat ogólnej definicji obszaru przygranicznego i że będzie to wyjątkowe rozwiązanie wyłącznie na rzecz obwodu kaliningradzkiego _ - czytamy w dokumencie KE.
Polski minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski wyrażał niedawno nadzieję, że jeszcze w czasie polskiej prezydencji uda się wprowadzić bezwizowy ruch dla mieszkańców obwodu kaliningradzkiego i mieszkańców części województw warmińsko-mazurskiego oraz pomorskiego. Podał przykład ruchu bezwizowego z Ukrainą, który nie zwiększył nielegalnej emigracji ani przestępczości, zwiększył natomiast ruch turystyczny i wymianę handlową.
Po ogłoszeniu propozycji KE, będą nad nią wspólnie pracować grupy robocze w Radzie UE oraz komisjach Parlamentu Europejskiego. Gdy kraje UE i PE osiągną porozumienie w tej sprawie, przygraniczny ruch bezwizowy dla mieszkańców tych obszarów wejdzie w życie.
Latem 2010 roku sąsiadująca z Kaliningradem Litwa nie poparła inicjatywy Polski i Rosji w sprawie wprowadzenia bezwizowego ruchu dla mieszkańców całego obwodu. Następnie prezydent Litwy Dalia Grybauskaite powiedziała, że jej kraj popiera ruch bezwizowy z innymi krajami, jeśli spełni on wymogi bezpieczeństwa. Zaznaczyła, że stopień przygotowania obwodu kaliningradzkiego powinna ocenić Komisja Europejska.
Czytaj w Money.pl | |
---|---|
[ ( http://static1.money.pl/i/h/114/t86130.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/koniec;wiz;dla;mieszkancow;kaliningradu,140,0,775308.html) | Koniec wiz dla mieszkańców Kaliningradu? Apelują o to do Komisji Europejskiej posłowie Dumy, Bundestagu i polskiego Sejmu. |
[ ( http://static1.money.pl/i/h/46/t75822.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/putin;wizy;do;ue;to;atawizm,233,0,733161.html) | Putin: Wizy do UE to atawizm Premier Rosji uważa, że walka z przestępczością nie być powodem utrzymywania wiz. |