Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Już 11 tysięcy oszukanych ws. Amber Gold

0
Podziel się:

W najbliższych dniach prokuratura ma wystąpić do sądu z wnioskiem o przedłużenie aresztu dla Marcina P.

Już 11 tysięcy oszukanych ws. Amber Gold
(Adam Guz/Reporter)

Łódzka prokuratura kolejny raz przesłuchała byłego prezesa Amber Gold Marcina P. i jego żonę Katarzynę, podejrzanych m.in. o oszustwa znacznej wartości.

Jak poinformował rzecznik łódzkiej prokuratury okręgowej Krzysztof Kopania, śledczy kolejny raz zmodyfikowali zarzuty dla podejrzanych małżonków P. _ Uzupełnienia dotyczą zarzuconego im przestępstwa oszustwa. Wzrosła liczba pokrzywdzonych - obecnie z imienia i nazwiska ujętych jest w zarzutach niemal 11 tys. osób _ - wyjaśnił Kopania.

Według prokuratury oboje podejrzani ponownie nie przyznali się do zarzucanych czynów i odmówili składania wyjaśnień. Grozi im do 15 lat więzienia. W najbliższych dniach prokuratura ma wystąpić do sądu z wnioskiem o przedłużenie aresztu dla Marcina P. (obecnie okres jego aresztowania mija z końcem lutego). Katarzyna P. ma przebywać w areszcie do 15 kwietnia.

Według łódzkiej prokuratury Marcin i Katarzyna P. - działając wspólnie i w porozumieniu - w ramach tzw. piramidy finansowej doprowadzili prawie 11 tys. klientów Amber Gold do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości ok. 668 mln zł. Przyjęto, że oboje działali w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i uczynili z tej działalności stałe źródło dochodu.

Marcin P. jest podejrzany o 17 przestępstw, a jego żonie zarzucono popełnienie 12. Prokuratura - obok oszustwa znacznej wartości - zarzuca im m.in. prowadzenie bez zezwolenia działalności bankowej, poświadczenie nieprawdy w oświadczeniach o podwyższeniu kapitału zakładowego kilku spółek grupy Amber Gold, naruszenie ustawy o rachunkowości oraz kodeksu spółek handlowych. Materiał dowodowy w tej sprawie zawarty jest w ponad 15 tys. tomów akt.

Prokuratorzy nadal analizują opinię finansowo-księgową opracowaną przez Ernst&Young Audyt Polska, która ma służyć do ustalenia faktycznych źródeł finansowania działalności Amber Gold oraz sposobu i poziomu osiąganych przez spółkę zysków.

Amber Gold to firma, która miała inwestować w złoto i inne kruszce, działała od 2009 r. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji - przekraczającym nawet 10 proc. w skali roku, które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych. 13 sierpnia 2012 r. firma ogłosiła likwidację, tysiącom swoich klientów nie wypłaciła powierzonych jej pieniędzy i odsetek od nich.

Czytaj więcej w Money.pl
Wraca sprawa kuratora Amber Gold O poświadczenie nieprawdy w sprawozdaniu kuratorskim dotyczącym Marcina P. oskarżyła Marka L. w grudniu 2012 r. gdańska prokuratura okręgowa.
Afera Amber Gold. 10 tys. pokrzywdzonych Prokuratura kolejny raz zmodyfikowała zarzuty. Pokrzywdzonych jest już ponad 10 tysięcy.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)