Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Julia Tymoszenko zapewnia. "Odzyskamy Krym"

0
Podziel się:

Była premier Ukrainy zajęcie półwyspu nazwała "początkiem końca" prezydenta Władimira Putina.

Julia Tymoszenko zapewnia. "Odzyskamy Krym"
(ec.europa.eu)

Była premier Ukrainy zajęcie półwyspu nazwała _ początkiem końca _ prezydenta Władimira Putina. - _ Krym jest dla niego odbezpieczonym granatem _ - oświadczyła.

Tymoszenko, która niedawno opuściła więzienie, była w piątek wieczorem głównym gościem popularnego programu politycznego dziennikarza Sawika Szustera. Był to jej pierwszy występ o tak szerokim zasięgu od czasu odzyskania wolności.

_ - Krym jest właściwie dla Putina początkiem końca. Jestem absolutnie przekonana, że Krym do nas wróci i stanie się to w niedługim czasie _ - powiedziała. Była premier nazwała Putina _ ukraińskim wrogiem numer jeden _. Jej zdaniem jedynym argumentem w dialogu, który można z nim prowadzić, jest siła.

_ - Musimy rozmawiać z nim jasno i twardo: najpierw niech zwróci Krym, bo mówienie, że Krym już jest wasz (rosyjski) i możemy dalej się przyjaźnić, nie jest stanowiskiem godnym Ukraińca _ - podkreśliła.

Tymoszenko oświadczyła, że Ukraina nie pozwoli Rosjanom na dalszą ekspansję, w czym - jak oczekuje - pomoże jej Zachód. _ - Nie pozwolimy Rosjanom wejść na kontynentalną Ukrainę. Świat także dziś się temu przygląda _ - powiedziała.

Oceniła, że podpisana w piątek polityczna część umowy stowarzyszeniowej z UE otwiera Ukrainie drogę do uniezależnienia się od Rosji. Zdaniem byłej premier najważniejszym zadaniem jest ograniczenie zależności od importowanych z Rosji surowców, przede wszystkim gazu ziemnego.

Tymoszenko podkreśliła, że opowiada się za współpracą z Rosją, która - jak zaznaczyła - protestuje na ulicach Moskwy przeciwko wojnie z Ukrainą, ale nie chce współpracować z dążącą do odrodzenia imperium ekipą Putina. - _ Musimy przestać oglądać się cały czas na Rosję i zacząć żyć własnym życiem _ - powiedziała.

Tymoszenko, która opuściła więzienie pod koniec lutego, wystartuje najprawdopodobniej w zaplanowanych na Ukrainie na 25 maja wyborach prezydenckich. Była premier nie złożyła dotychczas jasnej deklaracji, czy zamierza ubiegać się o najwyższy urząd w państwie.

Czytaj więcej w Money.pl
Ukraina pozwie Rosję na setki miliardów? Ukraina ma zamiar wystąpić do Rosji z pozwem o odszkodowanie za majątek przejęty na Krymie. Zdaniem premiera Arsenija Jaceniuka, mowa o sumie kilkuset miliardów dolarów.
Pieniądze dla Ukrainy niezależnie od reform? Krótkoterminowa pomoc finansowa dla Ukrainy nie powinna być uzależniona od programu reform w tym kraju - uważa przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz.
Szef ONZ zaniepokojony konfliktem Ukraina - Rosja Sekretarz generalny Narodów Zjednoczonych odwiedza dziś Moskwę, by znaleźć pokojowe rozwiązanie konfliktu na Wschodzie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)