Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Julia Tymoszenko w więzieniu. Sąd nie godzi się na złagodzenie warunków wyroku

0
Podziel się:

Obrona wnioskowała o zastosowanie wobec byłej premier rygoru, który pozwalałby między innymi na wychodzenie poza mury więzienne.

Julia Tymoszenko w więzieniu. Sąd nie godzi się na złagodzenie warunków wyroku
(ec.europa.eu)

Podczas rozprawy rozpatrzono skargę adwokatów Tymoszenko na wcześniejszą decyzję komisji penitencjarnej żeńskiej kolonii karnej w Charkowie w tej sprawie. Orzekła ona, że b. premier nie może liczyć na złagodzenie warunków odbywania wyroku, gdyż _ nie okazuje chęci poprawy _.

Naczelnik kolonii Ihor Kołpaszczykow powtórzył we wtorek w sądzie, że Tymoszenko nie chciała podjąć w więzieniu pracy, obrażała pilnujących ją strażników więziennych, a po przeniesieniu do szpitala podjęła nawet protest głodowy. Sąd przyjął te argumenty i orzekł, że decyzja komisji penitencjarnej została podjęta zgodnie z prawem. Obrona Tymoszenko zapowiedziała apelację.

W 2011 r. Julia Tymoszenko została aresztowana, a następnie skazana na siedem lat więzienia za przekroczenie uprawnień przy podpisywaniu umów gazowych z Rosją w 2009 r. Była premier uznała ten wyrok za zemstę polityczną jej konkurenta w wyborach prezydenckich w 2010 r., obecnego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza.

Sprawa Tymoszenko, której uwolnienia domagała się m.in. Unia Europejska, była jednym z czynników, które wpłynęły na to, że Ukraina nie podpisała w listopadzie umowy stowarzyszeniowej z UE. Bruksela domagała się od Kijowa uregulowania tzw. problemu wybiórczego stosowania prawa wobec przeciwników politycznych, za którego symbol uchodziła właśnie b. premier.

Gdy w listopadzie władze ukraińskie oświadczyły, że przerywają przygotowania do zawarcia porozumienia o stowarzyszeniu z UE, w Kijowie wybuchły protesty. Trwają one do dziś.

Czytaj więcej w Money.pl
Ukraina: Kolejne zarzuty dla Tymoszenko? możliwości podjęcia próby przejęcia władzy
Bójka w parlamencie. Jedna osoba ranna Z samego rana trybuna izby została zablokowana przez opozycję. Oponenci władz zamknęli także w swoim gabinecie przewodniczącego Rady Najwyżej.
Opozycja wstrzymała prace parlamentu Opozycjoniści chcą przedterminowych wyborów. Brakuje im 19 podpisów pod uchwałą o odwołaniu rządu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)