Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Julia Tymoszenko w więzieniu. Sąd nie godzi się na złagodzenie warunków wyroku

Obrona wnioskowała o zastosowanie wobec byłej premier rygoru, który pozwalałby między innymi na wychodzenie poza mury więzienne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Podczas rozprawy rozpatrzono skargę adwokatów Tymoszenko na wcześniejszą decyzję komisji penitencjarnej żeńskiej kolonii karnej w Charkowie w tej sprawie. Orzekła ona, że b. premier nie może liczyć na złagodzenie warunków odbywania wyroku, gdyż _ nie okazuje chęci poprawy _.

Naczelnik kolonii Ihor Kołpaszczykow powtórzył we wtorek w sądzie, że Tymoszenko nie chciała podjąć w więzieniu pracy, obrażała pilnujących ją strażników więziennych, a po przeniesieniu do szpitala podjęła nawet protest głodowy. Sąd przyjął te argumenty i orzekł, że decyzja komisji penitencjarnej została podjęta zgodnie z prawem. Obrona Tymoszenko zapowiedziała apelację.

W 2011 r. Julia Tymoszenko została aresztowana, a następnie skazana na siedem lat więzienia za przekroczenie uprawnień przy podpisywaniu umów gazowych z Rosją w 2009 r. Była premier uznała ten wyrok za zemstę polityczną jej konkurenta w wyborach prezydenckich w 2010 r., obecnego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza.

Sprawa Tymoszenko, której uwolnienia domagała się m.in. Unia Europejska, była jednym z czynników, które wpłynęły na to, że Ukraina nie podpisała w listopadzie umowy stowarzyszeniowej z UE. Bruksela domagała się od Kijowa uregulowania tzw. problemu wybiórczego stosowania prawa wobec przeciwników politycznych, za którego symbol uchodziła właśnie b. premier.

Gdy w listopadzie władze ukraińskie oświadczyły, że przerywają przygotowania do zawarcia porozumienia o stowarzyszeniu z UE, w Kijowie wybuchły protesty. Trwają one do dziś.

Czytaj więcej w Money.pl
Ukraina: Kolejne zarzuty dla Tymoszenko? możliwości podjęcia próby przejęcia władzy
Bójka w parlamencie. Jedna osoba ranna Z samego rana trybuna izby została zablokowana przez opozycję. Oponenci władz zamknęli także w swoim gabinecie przewodniczącego Rady Najwyżej.
Opozycja wstrzymała prace parlamentu Opozycjoniści chcą przedterminowych wyborów. Brakuje im 19 podpisów pod uchwałą o odwołaniu rządu.
Tagi: julia tymoszenko w więzieniu, julia tymoszenko, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz