Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Julia Tymoszenko w więzieniu. Nowe informacje

0
Podziel się:

Prezydencka komisja do spraw ułaskawień, która obraduje dziś w Kijowie, nie zajmie się sprawą ułaskawienia skazanej na siedem lat więzienia byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko.

Julia Tymoszenko w więzieniu. Nowe informacje
(ec.europa.eu)

Prezydencka komisja do spraw ułaskawień, która obraduje dziś w Kijowie, nie zajmie się sprawą ułaskawienia skazanej na siedem lat więzienia byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko - oświadczył jej obrońca, Serhij Własenko.

Informację tę potwierdził członek komisji, deputowany rządzącej Partii Regionów Serhij Hrynewecki. Wyjaśnił, że o ile jeszcze w kwietniu komisja odmownie rozpatrzyła wniosek o ułaskawienie Tymoszenko, to obecnie nie będzie powracała do tego tematu.

- _ Uwzględniając wagę popełnionego przestępstwa i fakt, że Julia Tymoszenko odbyła nieznaczną część wyroku, komisja nie znalazła (w kwietniu) podstaw dla wniesienia propozycji jej ułaskawienia. W związku z tym komisja nie będzie ponownie rozpatrywała kwestii ułaskawienia Tymoszenko. Nie ma do tego podstaw _ - powiedział Hrynewecki.

O ułaskawienie Tymoszenko prosili niedawno prezydenta Wiktora Janukowycza m.in. wysłannicy Parlamentu Europejskiego na Ukrainę, Aleksander Kwaśniewski i Pat Cox; wcześniej uczynili to przedstawiciele ukraińskich kościołów, grupa deputowanych Rady Najwyższej, oraz środowiska intelektualne.

Od rozstrzygnięcia sprawy Tymoszenko zależy planowane na koniec listopada podpisanie umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE. Bruksela ostrzega, że jeśli była premier nie opuści więzienia, do podpisania dokumentu nie dojdzie. W ocenie UE Tymoszenko jest ofiarą wybiórczego stosowania prawa przez władze Ukrainy wobec przeciwników politycznych.

Kwaśniewski i Cox, którzy działają na rzecz uwolnienia Tymoszenko proponują ukraińskim władzom, by zastosowały wobec niej tzw. częściowe ułaskawienie. Pozwoliłoby to Tymoszenko opuścić więzienie i wyjechać na leczenie za granicę, jednak nadal miałaby ona m.in. zakaz zajmowania stanowisk państwowych.

Janukowycz nie ustosunkował się dotąd publicznie do stanowiska misji Kwaśniewski-Cox, jednak w ubiegłym tygodniu oświadczył, że jeśli w parlamencie zostanie uchwalona ustawa, umożliwiająca Tymoszenko leczenie za granicą, to on ją podpisze. Opozycja uznała, że prezydent próbuje w ten sposób zrzucić odpowiedzialność za uwolnienie byłej premier na Radę Najwyższą Ukrainy.

Czytaj więcej w Money.pl
Tymoszenko wyjedzie do Niemiec? Wiadomość o przygotowaniach sali dla Tymoszenko w klinice Charite podała ukraińska redakcja radia Deutsche Welle. Przedstawiciele kliniki oświadczyli następnie, że nic im o tym nie wiadomo.
Ujawnili, kiedy Tymoszenko ma być wolna Misja wysłanników Parlamentu Europejskiego, a zwłaszcza ich rozmowy na temat Tymoszenko, otoczona jest ścisłą tajemnicą.
Bezwzględna decyzja w sprawie Tymoszenko Prezydencka komisja ds. ułaskawień nie zgodziła się na zwolnienie z więzienia byłej premier Ukrainy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)