Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Julia Tymoszenko dziękuje Polsce za zaangażowanie

0
Podziel się:

Była premier przekonuje, że przekonanie o poparciu Polski jest powszechne w jej kraju.

Julia Tymoszenko dziękuje Polsce za zaangażowanie
(ec.europa.eu)

Premier Donald Tusk rozmawiał w Dublinie z byłą premier Ukrainy Julią Tymoszenko o możliwych scenariuszach rozwoju sytuacji na Ukrainie.

Tusk i Tymoszenko, która została zwolniona z więzienia dzięki decyzji parlamentu ukraińskiego przyjętej po odsunięciu od władzy prezydenta Wiktora Janukowycza, przebywają w Dublinie, gdzie biorą udział w szczycie Europejskiej Partii Ludowej.

_ - Głównym tematem rozmów były scenariusze rozwoju sytuacji na Ukrainie oraz scenariusze reakcji Zachodu na wydarzenia, które mogą mieć miejsce w najbliższym czasie na Ukrainie _ - powiedział wiceszef MSZ Piotr Serafin.

Jak mówił, Tymoszenko dzieliła się z Tuskiem swoimi obawami, co do tego, w jaki sposób w najbliższym czasie potoczą się wydarzenia w jej ojczyźnie. - _ Tymoszenko dziękowała za zaangażowanie Polski w rozwiązaniu kryzysu na Ukrainie, zwłaszcza w ostatnich tygodniach. Mówiła o tym, że przekonanie o poparciu Polski jest powszechne w jej kraju _ - relacjonował Serafin.

Według wiceszefa MSZ, premier Tusk w trakcie rozmowy przedstawił też wyniki czwartkowego szczytu UE w Brukseli. Na szczycie szefowie państw UE zdecydowali, że polityczna część umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą będzie podpisana możliwie szybko, jeszcze przed majowymi wyborami w tym kraju. Zapadła też decyzja o zawieszeniu rozmów z Rosją o liberalizacji wizowej oraz o nowej umowie o partnerstwie i współpracy.

Komisja Europejska i dyplomacja UE zostały również zobowiązane do przygotowania planu wprowadzenia dalszych sankcji, jeśli _ w ciągu najbliższych dni rozmowy z Rosją nie przyniosą wyraźnego efektu _, czyli m.in. wycofania się tego kraju z agresywnych kroków wobec Ukrainy. Dziś rano Tusk spotka się w Dublinie z przewodniczącym partii UDAR Witalijem Kliczko.

Czytaj więcej w Money.pl
"Wspólnota Zachodu zdaje egzamin" _ Polska, Czechy, jestem przekonany, że dotyczyć to będzie całej Grupy Wyszehradzkiej i mam nadzieję wszystkich państw Unii Europejskiej będziemy mówili jednym głosem w sprawie Ukrainy _ - zapewnia Donald Tusk.
Rosjanie szykują się do szturmu na ukraińskie jednostki wojskowe? Świadczyć o tym ma między innymi sprzęt do operacji specjalnych - karabiny snajperskie i kałasznikowy z tłumikami na lufach.
Kolejna prezenterka rosyjskiej TV rezygnuje - _ Nie mogę być częścią sieci finansowanej przez rząd rosyjski, która wybiela działania Putina _ - powiedziała Liz Wahl.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)