Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Julia Tymoszenko broni się i oskarża władze

Opozycyjna polityk oświadczyła, że jest atakowana przez prezydenta, gdyż obawia się on jej konkurencji w wyborach prezydenckich w 2015 roku

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Nie zabiłam Jewhena Szczerbania i udowodnię to w międzynarodowych sądach - oświadczyła Julia Tymoszenko w odpowiedzi na informacje prokuratury, że zleciła ona w latach 90. głośne morderstwo posła i biznesmena z Doniecka na wschodzie kraju.

Więziona obecnie opozycyjna polityk określiła Szczerbania jako głównego założyciela Związku Przemysłowego Donbasu (ISD), który jest właścicielem m.in. Huty Częstochowa, i oznajmiła, że na jego śmierci mogło zależeć m.in. prezydentowi Wiktorowi Janukowyczowi.

Według Tymoszenko ISD miał pięciu założycieli, wśród których oprócz Szczerbania był m.in. najbogatszy dziś obywatel Ukrainy Rinat Achmetow. Janukowycz - uważa była premier - także znajdował się w tym gronie, jednak nie ujawniał tego faktu.

W latach 90. _ w krótkim czasie trzej (pozostali) właściciele ISD zostali zamordowani. () Po tym wszystkim cała własność korporacji ISD, której majątek ocenia się na miliardy dolarów, trafiła w ręce Wiktora Janukowycza i Rinata Achmetowa _ - napisała Tymoszenko w liście opublikowanym na stronie swej partii Batkiwszczyna.

Była premier dodała, że podejrzewanie jej o zabójstwo Szczerbania to _ agonia _ ekipy Janukowycza._ - Te głośne oskarżenia są agonią, histerią Janukowycza, który wie, że wszystkie poprzednie moje sprawy sądowe rozpadły się, okazały się brudem politycznym i w najbliższym czasie, po wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, będzie zmuszony wypuścić mnie na wolność _ - czytamy.

Opozycyjna polityk oświadczyła, że jest atakowana przez prezydenta, gdyż obawia się on jej konkurencji w wyborach prezydenckich w 2015 roku. - _ Boi się, że Ukraina po wyborach nie będzie już jego własnością i przyjdzie mu odpowiedzieć za wszystkie jego bezprawne działania, przemoc, kleptomanię oraz zrujnowanie polityki wewnętrznej i zagranicznej _ - czytamy.

Służby prasowe Batkiwszczyny podały, że wyrazy poparcia dla byłej premier przekazała szefowa amerykańskiej dyplomacji Hillary Clinton. _ - Z ogromnym niepokojem śledzę Pani sytuację i pragnę raz jeszcze zapewnić, że Stany Zjednoczone opowiadają się za Pani niezwłocznym uwolnieniem _ - napisała.

W piątek prokuratura poinformowała, że Tymoszenko wraz z przebywającym obecnie w USA byłym premierem Pawłem Łazarenką jest podejrzana o organizację zabójstwa Szczerbania. Motywem miał być konflikt interesów między handlującą m.in. gazem firmą Tymoszenko i Łazarenki Jednolite Systemy Energetyczne Ukrainy (JSEU) a Szczerbaniem. Prokuratura twierdzi, że Tymoszenko i Łazarenko zapłacili za zabicie Szczerbania 2,8 mln dolarów.

Czytaj więcej w Money.pl
Dramatyczny apel córki Tymoszenko Jewhenija Tymoszenko oświadczyła, że główną odpowiedzialność za życie jej matki ponosi prezydent Wiktor Janukowycz oraz prokurator generalny i jego zastępca.
Tymoszenko obchodzi 52. urodziny. W szpitalu Zwolennicy Julii Tymoszenko przynieśli jej kwiaty, w tym także ogromne serce z czerwonych róż. W niebo poleciało kilkadziesiąt białych i czerwonych balonów.
Oskarżą Tymoszenko o udział w zabójstwie Zarzut udziału Tymoszenko w zabójstwie zostanie jej postawiony, gdy tylko zakończy ona leczenie szpitalne.
Tagi: julia tymoszenko w więzieniu, julia tymoszenko, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz