Notowania

wiadomości
11.11.2012 10:02

Jordania: Były szef wywiadu skazany na 13 lat więzienia za korupcję

To pierwszy wysoki rangą polityk jordański postawiony przed sądem na fali społecznych protestów przeciw korupcji, jakie odbywają się w kraju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Argenberg/CC/Flickr)

Były szef służb wywiadu Jordanii został w niedzielę skazany na 13 lat więzienia za korupcję. To pierwszy wysoki rangą polityk jordański postawiony przed sądem na fali społecznych protestów przeciw korupcji, jakie odbywają się w kraju od stycznia zeszłego roku.

Emerytowany generał Mohammad al-Dahabi, który kierował służbami wywiadowczymi w latach 2005-2009, został skazany za pranie pieniędzy, malwersacje i nadużycie władzy. Sąd nakazał mu również zwrot sprzeniewierzonych pieniędzy (w przeliczeniu ok. 34 mln dol.) oraz zapłacenie grzywien w wysokości blisko 30 mln dol.

Skazany nie przyznaje się do zarzucanych mu czynów, a jego zwolennicy twierdzą, że proces jest motywowany politycznie.

Aresztowanie Dahabiego w lutym oraz postawienie go przed sądem to jak dotąd największe osiągnięcie w prowadzonej przez władze kraju kampanii antykorupcyjnej.

Podjęcie walki z tym procederem postrzegane jest jako odpowiedź rządu inspirowane tzw. arabską wiosną masowe demonstracje, których uczestnicy domagają się reform politycznych i gospodarczych oraz zwiększenia praw obywatelskich.

Czytaj więcej w Money.pl
Sąd zdecydował o losach premiera Włoch Został oskarżony o korupcję. - _ Mam zwięzły komentarz. Chcecie go usłyszeć? _ - mówi były premier Włoch.
Fryzjer i sędziowie na ławie oskarżonych Przed wrocławskim sądem okręgowym rozpoczął się w środę kolejny proces w sprawie korupcji w polskiej piłce nożnej.
Makler skazany na 10 lat. Przywłaszczył 5 mln Mariusz M. od 2002 r. ukrywał się za granicą. Po pięciu latach starań został sprowadzony ze Stanów Zjednoczonych na podstawie procedury ekstradycyjnej.
Tagi: wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz