Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
01.06.2011 12:32

Jest wyrok w sprawie żołnierzy z Nangar Khel

Oskarżano ich o zabicie afgańskich cywilów i złamanie międzynarodowych konwencji. Sikorski: Rzeczpospolita dba o swoich obrońców.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

Aktualizacja: 15:44

Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie uniewinnił wszystkich żołnierzy oskarżonych w sprawie zdarzeń w Nangar Khel w Afganistanie. Taki wyrok usłyszało siedmiu żołnierzy oskarżonych ws. Nangar Khel: Olgierd C. ppor. Łukasz Bywalec, chor. Andrzej Osiecki, plut. Tomasz Borysiewicz starsi szeregowi Jacek Janik, Robert Boksy i st. szer. rezerwy Damian Ligocki. Wyrok nie jest prawomocny. Odniósł się do niego szef polskiej dyplomacji. Na jednym z portali społecznościowych Radosław Sikorski napisał: _ Żołnierze niewinni. Rzeczpospolita dba o swoich obrońców. _

Według sądu, brak jest danych, by w Nangar Khel doszło do zbrodni wojennej. Niedających się usunąć wątpliwości nie można rozstrzygać na niekorzyść oskarżonych_ - _przypomniał sędzia w uzasadnieniu. Prokurator żądał dla oskarżonych od 10 do 12 lat więzienia. Nie zgadza się z dzisiejszym wyrokiem.

Według sędziego pułkownika Mirosława Jaroszewskiego brak wystarczających dowodów na potwierdzenie popełnienie przestępstwa.

POSŁUCHAJ SĘDZIEGO MIROSŁAWA JAROSZEWSKIEGO:

_ _

Prokurator Jakub Mytych powiedział, że z decyzja w sprawie apelacji do Sądu Najwyższego zapadnie po zapoznaniu się z uzasadnieniem wyroku.

*POSŁUCHAJ JAKUBA MYTYCHA: *


Prokurator uważa, że zebrany materiał dowodowy był wystarczający, aby wydać wyrok skazujący. Dodaje jednocześnie, że brak niektórych dowodów był spowodowany niemożliwością przeprowadzenia niektórych badań.

*POSŁUCHAJ JAKUBA MYTYCHA: *


Do tragedii doszło 16 sierpnia 2007 r. w Nangar Khel, gdy w wyniku ostrzału z broni maszynowej i moździerza na miejscu zginęło sześć osób - dwie kobiety i mężczyzna (pan młody przygotowujący się do uroczystości weselnej) oraz troje dzieci (w tym dwoje w wieku od trzech do pięciu lat); dwie kolejne osoby zmarły w szpitalu.

fot: PAP/Radek Pietruszka_ fot: PAP/Radek Pietruszka _[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif align=absmiddle ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/uniewinnieni;zolnierze;z;nangar;khel,galeria,5562,0.html)

Prokuratura twierdzi, że oskarżeni dopuścili się zarzuconych im czynów - łamiąc polskie prawo oraz konwencje: haską i genewską ostrzelali niebroniony obiekt niebędący obiektem wojskowym i zabili cywilów.

Z _ wielką satysfakcją _ przyjęli wyrok generałowie: Waldemar Skrzypczak, Jerzy Wójcik i Sławomir Petelicki. Wszyscy trzej zaangażowali się wcześniej w obronę oskarżonych.Swoją satysfakcję podkreślał obecny w sądzie gen. broni Waldemar Skrzypczak, w czasie, gdy doszło do tragedii w Afganistanie, dowódca Wojska Lądowych. _ Bardzo się cieszymy, że zapadł taki wyrok, bo zamyka on sprawę, która była przedmiotem zainteresowania całej armii przez blisko trzy lata _ - powiedział.

Zdaniem gen. bryg. Jerzego Wójcika - również obecnego na ogłoszeniu wyroku - uniewinnieni żołnierze po prostu popełnili błąd. Wójcik, były dowódca 6. Brygady Desantowo-Szturmowej, w której służyli uniewinnieni żołnierze, został odwołany ze stanowiska po tym, jak wziął ich w obronę. Szef MON Bogdan Klich uznał, że wypowiedzi Wójcika nie mieściły się w standardach cywilnej kontroli nad armią.

_ - Uważam, że każdy popełnia błędy w warunkach stresu i zagrożenia. Te błędy zostały właśnie w takich warunkach popełnione. Ja je usprawiedliwiam _ - powiedział Wójcik.

_ _

Pytany, czy powyroku żołnierze nie będą się bali strzelać i brać udział w misjach bojowych, Wójcik ocenił, że na pewno wojskowi inaczej popatrzą na swoje działania. _ Na pewno nie będą mieli zahamowań przed obroną własnego życia, bo były głosy, że czasami lepiej było dać się zabić niż być postawionym przed sądem _ - powiedział.

Natomiast według gen. bryg. Sławomira Petelickiego, b. dowódcy GROM-u, sprawa Nangar Khel pokazała bardzo zły stosunek władzy do żołnierzy, którzy narażają życie dla Polski. _ Tej sprawy w ogóle nie powinno być, ponieważ Amerykanie, pod których dowództwem byli żołnierze od początku powiedzieli, że był to przypadek. To po prostu była nieudolność państwa, które nie szanuje bohaterów _ - ocenił Petelicki.

Do wyroku odniósł się też szef polskiej dyplomacji. Na jednym z portali społecznościowych Radosław Sikorski napisał: _ Żołnierze niewinni. Rzeczpospolita dba o swoich obrońców. Rozliczyć trzeba tych, którzy nakręcili aferę _.

Sikorski podkreślał na później konferencji prasowej, że podczas misji wojskowej, zdarzają się błędy. _ Dzisiaj możemy mieć satysfakcję, że to nie oznacza, iż polscy żołnierze byli winni zbrodni _- mówił szef resortu.

Radosław Sikorski dodał, że musimy mieć do takich spraw wyważony stosunek. _ Jeśli chcemy _ - mówił minister - _ żeby polskie wojsko było skuteczne, nie możemy mu wiązać rąk ani narażać żołnierzy na nadmierne konsekwencje, gdy zdarzają się nieuniknione błędy _.

Zdaniem Zbigniewa Ćwiąkalskiego, wyrok sądu w sprawie Nanghar Khel daje żołnierzom i ich rodzinom pełną satysfakcję. Oceniając orzeczenie powiedział, że _ wyrok zawsze jest wynikiem zgodnym z sumieniem sądu _.

POSŁUCHAJ ZBIGNIEWA ĆWIĄKALSKIEGO:

Szef sejmowej komisji obrony narodowej z SLD Stanisław Wziątek, mówi że to sprawiedliwy wyrok. Zdaniem polityka oczekiwanie na decyzję sądu trwało zbyt długo.

POSŁUCHAJ STANISŁAWA WZIĄTKA:

Szef Klubu Parlamentarnego PiS Mariusz Błaszczak uważa, że wyrok zapadł bardzo późno - _ od wydarzenia minęły prawie cztery lata _.

A po drugie poseł Mariusz Błaszczak pyta jakie wioski wyciągnął ze sprawy Nangar Khel minister obrony.

POSŁUCHAJ MARIUSZA BŁASZCZAKA:

Zdaniem Mariusza Błaszczaka po dzisiejszym wyroku polscy żołnierze na misjach mogą poczuć się pewniej.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/61/t140605.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/amerykanom;takie;rzeczy;zdarzaja;sie;kilka;razy;w;miesiacu,250,0,842490.html) Amerykanom takie rzeczy zdarzają się kilka razy w miesiącu Bogdan Klich liczy na uniewinnienie żołnierzy z 18 batalionu z Bielska-Białej. Dziś wyrok.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/147/t98707.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/gdyby;wrocili;w;trumnach;mieliby;pogrzeb;z;honorami,149,0,838293.html) Gdyby wrócili w trumnach, mieliby pogrzeb z honorami 1 czerwca poznamy wyrok w sprawie wydarzeń w afgańskiej wiosce ostrzelanej przez polskich żołnierzy. Oskarżeni chcą uniewinnienia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/77/t99661.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/nangar;khel;to;tragedia;wojenna,60,0,837948.html) Nangar Khel to tragedia wojenna Dziś kolejny dzień procesu. Prokurator chce dla żołnierzy kary od 5 do 12 lat więzienia.
Tagi: wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz