Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Jerzy Buzek chwali reformę samorządową. "Braliśmy władzę, żeby rozdać ją ludziom"

0
Podziel się:

Były premier podkreślił, że polski systemu samorządowy, a zwłaszcza regionalny jest obecnie uważany za jeden z najlepszych w Europie.

Jerzy Buzek chwali reformę samorządową. "Braliśmy władzę, żeby rozdać ją ludziom"
(Orzechowski/Reporter)
bFfBVVNh

_ Polski systemu samorządowy, a zwłaszcza regionalny jest obecnie uważany za jeden z najlepszych w Europie _ - ocenił były premier Jerzy Buzek podczas konferencji _ 15 lat samorządu województw - europejski model polskich regionów _, która została zorganizowana w Senacie.

Organizatorami konferencji są senacka komisja samorządu terytorialnego i administracji państwowej oraz Konwent przewodniczących sejmików województw związku województw RP. Buzek, jeden z uczestników konferencji był premierem w latach 1997-2001, to jego rząd wprowadził reformę administracyjną w 1999 r.

Były premier podkreślił, że polski systemu samorządowy, a zwłaszcza regionalny jest obecnie uważany za _ jeden z najlepszych w Europie _. - _ Przyświecało nam hasło: bierzemy władzę po to, żeby rozdać ją ludziom _ - podkreślił Buzek mówiąc o wydarzeniach sprzed ponad 15 lat. _ - W każdym elemencie działania, to było główne zadanie - żeby naprawdę zdecentralizować państwo i spowodować podmiotowość obywatelską. I żeby to nie były slogany _ - zaznaczył Buzek wspominając wprowadzanie reformy samorządowej.

bFfBVVNj

Nawiązał do kontrowersji związanych z obecnym podziałem kraju na województwa. _ - Na pewno obecny system trzeba utrzymać _ - ocenił Buzek. _ - Bo nie można co dziesięć lat, nawet co piętnaście, zmieniać podziału administracyjnego. Ważne jest, żebyśmy traktowali poważnie i długofalowo swoje decyzje. To pewnie jest rzecz, którą powinniśmy sobie powtarzać - raczej kontynuować reformy, rozszerzać partycypację obywatelską, niż zmieniać, niż załamywać _ - mówił.

Reforma administracyjna przeprowadzona w 1999 r. wprowadziła 3-stopniową strukturę podziału terytorialnego: gminy, powiaty, województwa (zastąpiła dwustopniowy podział na województwa i gminy). Utworzono wówczas 16 województw (wcześniej województw było 49) i 315 powiatów. Reformę administracyjną przygotował i wprowadził rząd Jerzego Buzka (koalicja AWS-UW). Jednym z celów reformy było odtworzenie w Polsce regionów i umożliwienie prowadzenia gospodarczej polityki regionalnej.

Czytaj więcej w Money.pl
Polscy europosłowie na ważnych stanowiskach Decyzje o podziale stanowisk w komisjach pomiędzy grupy polityczne w PE i delegacje narodowe mają zapaść w trakcie inauguracyjnej sesji europarlamentu.
Jerzy Buzek będzie szefem komisji do spraw energii? Wstępne ustalenia pomiędzy socjaldemokratami i chadekami w Europarlamencie potwierdzają informację, że Jerzy Buzek obejmie stanowisko szefa komisji ds. przemysłu i energii. Niestety teka komisarza ds. energii nie dla Polski. Już wcześniej premier Donald Tusk zapowiadał, że Polska jest zainteresowana komisją przemysłu, badań naukowych i energii i z chęcią obejmiemy tam przywództwo. Na szefa tej komisji ...
Nominacja Buzka nie pomoże w boju o energię? Stanowisko szefa komisji do spraw energii w Europarlamencie, ograniczy możliwości wpływania Polski politykę energetyczną Unii.
bFfBVVNK
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)