Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jerzy Malczyk
|

Jens Stoltenberg szefem NATO. Rosyjska prasa komentuje

0
Podziel się:

Będzie zmiana w polityce wobec Kremla?

Jens Stoltenberg jest przewodniczącym NATO od 1 października
Jens Stoltenberg jest przewodniczącym NATO od 1 października (PAP/EPA)

Jens Stoltenberg stanął na czele NATO w warunkach najgłębszego od zakończenia zimnej wojny kryzysu w relacjach z Rosją - podkreśla dziś dziennik _ Kommiersant _, komentując objęcie przez byłego premiera Norwegii funkcji sekretarza generalnego Sojuszu.

Odwołując się do opinii ekspertów, rosyjska gazeta zauważa, że przed Stoltenbergiem _ stoi niełatwe zadanie - zapewnić ciągłość w polityce NATO, a jednocześnie powstrzymać eskalację konfliktu z Moskwą _.

_ Kommiersant _ przypomina, że decyzja o tym, iż to były szef rządu Norwegii przejmie stery Sojuszu Północnoatlantyckiego zapadła w końcu marca, wkrótce po przyłączeniu Krymu do Federacji Rosyjskiej.

Relacjonując środową konferencję prasową Stoltenberga w Brukseli, dziennik wybija jego opinię, iż Rosja swoimi działaniami na Ukrainie łamie prawo międzynarodowe oraz że ciągle jest zdolna destabilizować ten kraj.

_ W ten sposób dał on do zrozumienia, że przy nowym sekretarzu generalnym stanowisko Sojuszu w sprawie kryzysu ukraińskiego nie ulegnie radykalnej zmianie _ - pisze _ Kommiersant _.

Moskiewska gazeta ocenia zarazem, że odpowiedzi Stoltenberga na pytania dziennikarzy zasadniczo różniły się od oświadczeń jego poprzednika Andersa Fogh Rasmussena.

_ Nowy szef NATO zapewnił, że Sojusz nie dąży do konfrontacji z Rosją. Stoltenberg wykonał jeszcze jeden gest w stronę Rosji, deklarując, iż Sojusz gotów jest rozważyć możliwość wznowienia funkcjonowania Rady NATO-FR _ - wskazuje _ Kommiersant _.

Dziennik cytuje Nadieżdę Arbatową z Rosyjskiej Akademii Nauk, która oznajmiła, że _ choć głównym warunkiem "resetu" stosunków między Rosją i NATO pozostaje uregulowanie konfliktu ukraińskiego, to jednak sam fakt przyjścia nowego polityka, nieskrępowanego twardą retoryką swojego poprzednika pod adresem Kremla otwiera możliwości dla bardziej normalnych relacji w duchu politycznego realizmu _.

_ Gwoli sprawiedliwości należy przyznać, że na wrześniowym szczycie NATO w Walii nie podjęto przełomowych decyzji politycznych godzących w bezpieczeństwo Rosji. Porozumień z Finlandią i Szwecją nie podpisano. Ukraina nie otrzymała specjalnego statusu partnera Sojuszu. Słowem, nie doszło do realnego zwiększenia potencjału militarnego na granicy z Rosją _ - przytacza _ Kommiersant _ opinię rosyjskiej politolożki.

W marcu, wkrótce po nominowaniu Stoltenberga na nowego sekretarza generalnego NATO, _ Kommiersant _ skonstatował, że _ nie jest on najgorszym wariantem dla Moskwy _. Powołując się na politologa Dmitrija Daniłowa, gazeta zauważyła wówczas, że Norwegia zajmuje w NATO wyważone stanowisko. _ Podczas wydarzeń na Krymie Oslo wprawdzie zerwało współpracę wojskową z Rosją, jednak utrzymało współdziałanie z Moskwą w takich kwestiach, jak bezpieczeństwo na morzu, ochrona granic i operacje poszukiwawczo-ratunkowe _ - przypomniała.

_ Kommiersant _ przypomniał również, że to wtedy, gdy Stoltenberg był premierem Norwegii, Oslo i Moskwa we wrześniu 2010 roku podpisały umowę o wytyczeniu granicy morskiej oraz współpracy na Morzu Barentsa i Oceanie Arktycznym. Zawarcie tego porozumienia zakończyło 40-letni spór terytorialny, przyczyniając się do zmniejszenia napięcia w regionie i torując drogę do zagospodarowania jego bogactw naturalnych.

Dziennik zaznaczył wówczas, że _ będąc premierem, Stoltenberg wysoko oceniał rolę Rady NATO-Rosja; podkreślał, że Sojusz i Moskwa stoją w obliczu jednakowych zagrożeń i dlatego powinny umacniać współpracę _.

Czytaj więcej w Money.pl
Trudne wyzwania przed nowym szefem NATO Poukładanie relacji z Rosją, zwiększenie możliwości obronnych NATO oraz walka ze sceptycyzmem w samym Sojuszu - to zadania, przed jakimi stoi Jens Stoltenberg.
Rosyjskie siły specjalne nadal na Ukrainie Walki w kraju wybuchają regularnie.
Rozszerzenie NATO? Mówią o prowokacji _ - To jest w pewnym sensie nieodpowiedzialna polityka, która podkopuje budowanie systemu równego i wspólnego bezpieczeństwa w Europie _ - mówił Ławrow.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)